Daržovės, lipančios į dangų
Šįkart pakalbėkime apie daržoves, kurias galima auginti ant atramų, pergolių. Juk vertikalios linijos – puikus būdas priartinti daržą prie grožio etalono arba bent jau pakeisti jo vaizdą.
Praktiški sprendimai
Ar kada nors pagalvojote, kad augindami daržoves vertikaliai palengviname savo gyvenimą? Visų pirma, nereikia lankstytis nuimant derlių – jau vien tai didelis laimėjimas. Bet kol iki derliaus toli, reikia šiek tiek paplušėti. Svarbiausias darbas – pastatyti atramas. Tai gali būti pergolė, dailus obeliskas, grotelės, ratu į dirvą susmeigtos ir viršuje surištos vytelės, įtempta viela, virvė, speciali tvora ar vielinio tinklo gabalas. Įvairių atramų galima nusipirkti arba susikonstruoti patiems. Pasirinkimas priklauso nuo galimybių, bet ne mažiau svarbus veiksnys yra ir daržovių rūšis, bet apie tai vėliau.
Prie atramų pasodintų daržovių priežiūra daug paprastesnė – lengviau nuskinti pageltusius lapus, nukirpti nereikalingus stiebus. Jos tolygiau apšviečiamos ir dėl geresnės oro cirkuliacijos rečiau suserga.
Yra ir trūkumų – dauguma daržo augalų ilgainiui praranda dekoratyvumą, anksti pasensta ir baigia vegetaciją ne itin gražios formos. Šią problemą estetikos gerbėjams padės išspręsti šalia pasodintos vienmetės vijoklinės gėlės, kurios uždengs apsinuoginusias atramas ir dar žiedais papuoš. Atskirų rūšių augalų augimo tempai skiriasi, tad kai kada gėles verta „atskirti“ – sodinkite į vazonėlius ir pastatykite šalia daržovių.
Ne visos vijoklinės gėlės – geros kaimynės daržovėms, mat tarp jų yra ir nuodingų. O kur garantija, kad skindami agurkus į krepšį neįmesite ne itin maistui tinkamų. Pasekmės nebūtinai bus tragiškos, bet pasisaugoti verta, ypač jei sode šėlsta vaikai, mėgstantys užkrimsti žirnių.
Bus tęsinys…
Unsplash nuotr.