Daugiažiedės margutės gyvenimas
Daugiažiedės margutės (Fritillaria imperialis) soduose auginamos labai seniai, bet ne visada gausiai ir ilgai žydi. Kartais po kelerių metų jos išleidžia tik lapuotus stiebus, o žiedų nesukrauna. Pasistenkime šioms gražioms gėlėms sudaryti geras sąlygas. Patręšti jas reikia pavasarį (augant stiebams ir formuojantis žiedams) ir rudenį (vystantis šaknims). Vasarą svogūnai turi praleisti sausai: laidžiose smėlėtose dirvose iškasami kas 2–3 metus, o drėgnose vietose – kasmet. Sodinami laidžioje puveningoje žemėje, apie 20 cm gylyje. Tai daroma gana anksti, stengiantis neaplaužyti dygstančių šaknų. Nors šalčiui daugiažiedės margutės atsparios, žiemai reikėtų pamulčiuoti durpėmis arba pjuvenomis.
Gegužę daugiažiedės margutės žydi. Kaip ir tulpės, jos yra vienos puošniausių šio mėnesio gėlių. Stipriau spustelėjus šalnoms, stiebai su žiedais sugula ant žemės, o dieną atšilus pakyla. Žydėjimas trunka 2–3 savaites.
Po žydėjimo stiebai pradeda pamažu gelsti. Kartais užsimezga sėklos, kurių dėžutės bręsdamos užsiriečia į viršų. Jei jos jums nereikalingos, išskinkite vos užsimezgusias. Tada daugiau maisto medžiagų gaus bręstantys svogūnai.
Svogūnai kasami visiškai nudžiūvus stiebams. Laidžioje dirvoje, kurioje vasarą nesusikaupia daug drėgmės, augančias margutes patariama persodinti kas 2–3 metus. Iškasti svogūnai apdžiovinami šiltoje, gerai vėdinamoje vietoje, nukerpami stiebai.
Per vasarą margučių svogūnai laikomi vienu sluoksniu sudėti dėžutėse. Rugpjūčio pabaigoje pasirodo šaknelių užuomazgos. Sodinkite jas rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje, nes augančios šaknys labai trapios.
Margučių daigai pasirodo balandžio mėnesį. Pradžioje jie būna tamsaus bronzinio atspalvio (tik geltonžiedžių veislių šviesesni), bet augdami pažaliuoja. Augalai auga labai greitai ir per mėnesį pasiekia 0,8–1,2 m aukštį.
Balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje viršūnėse pasirodo žiedų užuomazgos. Jei ketinate žiedynus skinti, tai darykite žiedams nusispalvinus. Palikite bent 1/3 stiebo su lapais, nes kitais metais šios margutės gali nepražysti.
Pixabay nuotr.