Dekoratyvinis krūmas jūsų sodui
Krūminė sidabražolė (Potentilla fruticosa), dar vadinama Kurilų arbata, yra ilgai ir gražiai žydintis krūmas. Gamtoje ji randama nuo Tolimųjų Rytų iki Vakarų Europos, šiauriniuose rajonuose, auga šlaituose ir ant akmenų nuošliaužų. Tad ir soduose šį augalą geriausia sodinti gerai nudrenuotose dirvose, saulėtose vietose.
Laukiniai augalai užauga iki 1,5 m aukščio ir 1,5 m skersmens. Žydi geltonais 2 cm skersmens žiedais nuo liepos vidurio iki šalnų.
Daug įdomesnės yra šių augalų veislės. Iš karto reikėtų pasakyti, kad baltais, rožiniais ir raudonais žiedais žydinčios krūminės sidabražolės yra ne tokios dekoratyvios kaip stambiažiedžiai augalai geltonos spalvos žiedais. Pavyzdžiui, ‘Goldfinger’ žydi nuo liepos mėnesio iki šalčių stambiais žiedais. Kartais, temperatūrai nukritus iki –5 °C, oras vėl sušyla ir krūmas vėl juos sukrauna lyg niekur nieko. Žydėjimas yra labai gausus. Trimetis krūmas – tai 70–90 cm skersmens rutulys, kurio lapų nesimato dėl auksaspalvių žiedų gausybės. O išsiskleidę lapai iki pat žydėjimo, kai nebematomi, taip pat labai dekoratyvūs: smulkūs, karpyti, penkialapiai, pūkuota apatine puse. Dėl to susidaro įspūdis, kad krūmas yra beveik nerealus – lyg sklandytų ore.
Krūminės sidabražolės puikiai atrodo pasodintos grupėmis ir pavieniui.
Yra dar vienas labai svarbus krūminių sidabražolių privalumas – jų nereikia „kosmetiškai“ apkarpyti. Peržydėję žiedai pastebimi tik nukritus lapams, iki išsiskleidžiant naujiems, bet tuo laikotarpiu jie ir vaisiai suteikia krūmui originalumo apsnigtame sode.
Visų veislių krūminės sidabražolės mėgsta netrąšias, purias dirvas. Tereikia vieną ar du kartus patręšti gegužės–birželio mėnesiais, ir tai viskas, ko jos iš jūsų tikėtųsi.