Egzotiška kalijų šiluma
Prasideda pavasaris, ir vėl ieškome naujų, namus puošiančių augalų. Nesunkiai auginamų, ilgai žydinčių yra nemažai. Bet jei norite egzotikos, rinkitės hibridines kalijas. Naujosios veislės išsiskiria ryškiomis, sodriomis spalvomis, žiedynai išsilaiko ilgai. Tai labai universalios gėlės – tinka ir kambariui, ir balkonui, ir sodui.
Renkatės parduotuvėje
Pakuočių paveikslėliuose augalai dažnai vaizduojami ryškesnių spalvų, nei yra iš tikrųjų. Bet svarbiausia ne pakuotė, o jos turinys. Hibridinių kalijų papėdlapiai gali būti ir švelnių pastelinių, ir ryškių ugningų spalvų, visų šiltų atspalvių. Kai kurios veislės dvispalvės.
Trumpi sustorėję šakniastiebiai virtę beveik apvaliais, netaisyklingos formos gumbeliais. Viršutinėje dalyje, centre, turi būti pagrindinis pumpuras, o aplink jį – keli mažesni.
Svarbu spėti išsirinkti kalijų gumbelius, kol jie nepradėjo dygti. Sudygusius labai lengva pažeisti. Nulūžus prie pagrindo pagrindiniam daigui, vėliau bunda kiti, bet žiedų tais metais galite nebesulaukti.
Kalijų požeminės dalys – ne svogūnai, be apsauginių lukštų, todėl svarbu neperdžiovinti. Ilgai laikytos šiltoje patalpoje, parduotuvėje, jos praranda daug gyvybiškai reikalingos drėgmės. Nelabai sudžiūvusias dar galima atgaivinti, nakčiai pamerkus į šiltą vandenį. Jei pastebėjote pelėsį, įmeskite kelis kalio permanganato kristalėlius. Blogiau, jei augalas pradėjo dygti ir tada sudžiūvo – tokio gaivinti jau neverta.
Tai pagrindinės priežastys, kodėl kalijas reikėtų pirkti anksti, nelaukiant išpardavimų.
Laikymas namuose
Pirktus gumbelius namuose išimkite iš pakuotės ir sudėkite į dėžutes taip, kad visi būtų pumpurais į viršų. Jei pradės dygti, daigai augs tiesūs.
Jeigu norite kuo anksčiau pažadinti kalijas ir kuo anksčiau sulaukti žiedų, gumbelius sudėkite tarp drėgnų samanų ir laikykite šiltame kambaryje. Kai pasirodys daigai ir šaknelės, metas sodinti į vazonus ir padėti ant šviesios palangės. Jei neturite vietos, daiginamus gumbus laikykite vėsiau (apie 15 ºC), visiškai sausai. Juos pažadinsite po mėnesio ar vėliau. Žinoma, tuomet ir žiedų sulauksite vėliau – vasaros viduryje.
Hibridinių kalijų gumbus reikia sodinti kovo–balandžio mėnesiais. Išimtiniais atvejais – vasarį (jei per anksti sudygo arba norite labai ankstyvų žiedų) arba gegužę (jei pamiršote ar įsigijote per likučių išpardavimą). Kalijoms reikalingi nemaži vazonai. Vienai imamas ne mažesnis kaip 15 cm skersmens indas. Jos gerai auga laidžioje kompostinėje žemėje arba durpėse, kurių pH 5,5–6. Galima naudoti ir šios žemės mišinius.
Sodinti kalijas geriausia maždaug 5–7 cm gylyje. Pasodinus per sekliai lapai išlinksta į šalis, per giliai – užtrunka dygimas, vėsioje aplinkoje gali pradėti pūti. Drėgname substrate gulinčius gumbus pradžioje laistykite minimaliai, kol daigai išlįs į šviesą. Paskui vandens pilkite gausiau. Jei trūksta vietos, kalijas pirmiausia galima sodinti į mažesnius vazonus, o gegužę atsargiai, neardant šaknų, perkelti į didesnius. Anksti sudaigintas kalijas pavasarį laikykite kuo šviesesnėje, nelabai šiltoje vietoje.
Jei kalijos nežydi
Kartais iš gražių, stambių gumbų sulaukiame tik vešlių lapų kuokšto. Pagalvokite, ką padarėte negerai.
*Ramybės periodas turi trukti 3–4 mėnesius. Kalijas geriausia laikyti šiltame rūsyje ar sandėliuke (apie 15 °C).
*Augalai pasodinti per giliai arba į šaltą žemę.
*Lapų vystymosi pradžioje trūko drėgmės.
*Netinkamas apšvietimas. Šešėlyje kalijos nežydi, nors lapai auga gražiai.
*Per gausiai tręšiama azoto trąšomis.
*Labai mažas vazonas arba skurdi, užkalkėjusi žemė. Kalijoms būtina derlinga žemė, trąšos.