Gėlininko darbai kovo mėnesį
*Sėkite vienmetes ir daugiametes gėles. Neberkite sėklų per tankiai – išvengsite pašaknio ligų. Dygstančius augalus laistykite saikingai, padėkluose nepalikite vandens.
*Pikuokite paaugusius gėlių daigus. Jei ant palangių pakanka vietos, naudokite mažus vazonėlius.
*Jei būtina, galima persodinti kambarines gėles tokiame pat gylyje, kokiame augo. Palaistykite, po kelių dienų patręškite mineralinėmis trąšomis. Didesnių gėlių kasmet judinti nereikia – užtenka pakeisti viršutinį žemės sluoksnį. Žydinčių persodinti neskubėkite – palaukite ramybės periodo.
*Genėkite per žiemą ištįsusius, formą praradusius kambarinius augalus. Išpjaukite negražiai nuaugusias, sudžiūvusias šakas, patrumpinkite ūglius. Augalai, gaudami daugiau saulės, išleis jų naujų, bus vešlesni. Po genėjimo patręškite.
*Geras metas dauginti kambarinius augalus. Per tankius išskirstykite prieš persodinimą. Nugenėtus ūglius pamerkite į vandenį arba susmeikite į drėgnas durpes, uždenkite stiklainiu.
*Nukirpkite kambaryje augusių nužydėjusių svogūninių gėlių žiedstiebius. Tręškite, laistykite, kad lapai kuo ilgiau žaliuotų – jie maitina išsekusius svogūnėlius. Pradėjusiems gelsti lapams leiskite nudžiūti. Dirvai išsausėjus, svogūnėlius išraukite ir laikykite kartoninėje dėžutėje, vėdinamoje patalpoje. Rudenį galėsite pasodinti.
*Nupjaukite peržydėjusius meilenių žiedynstiebius. Besiskleidžiančius lapus puoselėkite – laistykite, tręškite, kad jų būtų kuo daugiau. Nuo rugpjūčio vandenį ribokite, o rugsėjį, nudžiūvus lapams, laikykite vėsiame rūsyje – kelis mėnesius meileniai turi pailsėti.
*Dauginkite peržiem saugotus balkoninius augalus (pelargonijas, petunijas, verbenas, fuksijas, lantanas, šlamučius ir kt.). Nupjautus ūglius susmeikite į drėgnas durpes, uždenkite permatomais indais ar polietileno maišeliais ir pastatykite saulės neapšviečiamoje, bet šviesioje vietoje. Laistykite saikingai, o pradėjus skleistis lapeliams persodinkite po vieną į atskirus vazonėlius.
*Į kambarį motinines chrizantemas jau atsinešėte vasarį. Kovą paaugusius ūglius nulaužkite su pėdele, susmeikite į durpių ir smėlio mišinį.
*Apžiūrėkite rūsyje laikomų kanų šakniastiebius. Pradėjusius dygti nuvalykite, nupjaukite sudžiūvusias, ligų pažeistas dalis, apibarstykite medžio pelenais. Susodinkite į durpių ir kompostinės žemės mišinį, palaistykite. Laikykite ne žemesnėje kaip 15 °C temperatūroje, šviesioje patalpoje. Sveiki, nepradėję dygti kanų šakniastiebiai dar gali palūkėti kito mėnesio.
*Atsineškite iš rūsio jurginų gumbus, apvalykite, pažeistas dalis išpjaukite. Pamirkykite kalio permanganato tirpale ar fungicidais atmieštame vandenyje. Pasodinti į vazonus kovo viduryje, jurginai pražys anksčiau. Šį darbą galima atidėti ir balandžiui.
*Gumbinių begonijų galima pasidauginti sėklomis, auginiais arba supjaustant sveikus didelius gumbus, kurių kiekviena dalis turėtų po 1–2 ūglius. Pastaruosius prieš pjaudami sudėkite į lėkšteles su vandeniu ir sudaiginkite – matysite, kur yra ūgliai. Pjūvius apibarstykite medžio anglimi. Ruošinius sudėkite į indus su drėgnu substratu, o gegužę pasodinkite į vazonėlius arba gėlynuose.
*Iš rūsio į dienos šviesą iškelkite vazonuose augančias brugmansijas. Didelio augalo persodinimas į naują substratą – tikras iššūkis, bet jei norite vasarą sulaukti gausesnio žydėjimo, teks pasiryžti. Nugenėkite, šakeles pamerkite į vandenį – tikėtina, kad išleis šaknis ir turėsite dar vieną rūpestėlį.
*Jei didžialapes hortenzijas peržiem laikėte rūsyje, perneškite į šviesią, vėsią patalpą. Paprastai žiedinius pumpurus jos krauna ant pirmamečių ūglių, tad negenėkite. Išpjaukite tik apmirusias, be gyvybės ženklų šakas. Laistykite, treškite – lauke galėsite pasodinti balandžiui baigiantis.
*Jau skleidžiasi snieguolės, krokai, svogūniniai vilkdalgiai, heleborai, pavasariniai erančiai. Sutvarkykite gėlynus – šiukšlės, nenupjauti stiebai, pernykščiai lapai gožia pirmųjų žiedų grožį. Kad augalai dar ryškiau skelbtų pavasarį, patręškite kompleksinėmis trąšomis.
Pixabay nuotr.