• liepos 27 d., Šeštadienis

Gėlininko darbai pavasarį

Priedangų tikrinimas

 Vos įdienojus sodas aidi nuo didžiųjų zylių giesmių. Pamažu šylant orams ir žemei, dažnas iš mūsų pradeda kasmetį ritualą „uždengti-nudengti“. Šiltesnę dieną tikrai pravartu pakedenti, apžiūrėti visus žiemojusius augalus. Galbūt kurį iškėlė šalčiai? Tokį derėtų stipriai įspausti ir pamulčiuoti – gal dar ne viskas prarasta. Svarbu patikrinti, ar bundančių svogūninių augalų viršūnėlės nenužvarbusios, ar nėra prie dirvos prišalusios dangos. Jei matote, kad aukštesnėje saulėtoje vietoje jau alma gyvybė, o žadami šalčiai, pravartu greitai suręsti metalinių lankų (tokius lengviau įspausti į dirvą) ir baltos daržo plėvelės gaubtą. Tik konstruoti jį reikėtų taip, kad šlapias sniegas ar lietus dangos neprispaustų prie dirvos. Kaip atrodys tokia konstrukcija? Gal ir ne kažin kaip, bet juk tik laikinai, o paskui ten – žiedų žiedai. Ko tik dėl jų nepadarysime…

Galbūt jau bunda pirmieji: eleborai, snieguolės, krokai? Jei pranešami šalčiai arba kruša, o jie auga atviroje vietoje, pravartu pridengti bent eglišakėmis. Tik nerekomenduoju pilti durpių, kitaip saulė ten kaitins stipriau ir drėgmė garuos. Verčiau nesikišti į natūralų budimą.

Margenių sėja ir priežiūra

Jei vasarį pasėjote margenių sėklų, o daigams užteko šilumos ir šviesos, kovą jau galite juos išpikuoti. Kai daigai ūgtelės, nugnybkite viršūnes – taip paskatinsite šakojimąsi ir tankėjimą. Žinoma, margenius peržiem galėjote laikyti ir vazonuose. Greičiausiai jie išstybo ir atrodo prastai. Metas šių augalų pasidauginti atžalomis. Aštriu ir švariu peiliu prisipjaukite sveikų ūglių. Ašmenimis pašalinkite apatinius lapus ir kuo greičiau stiebelius pamerkite į vandenį. Laikykite šviesioje, šiltoje vietoje, ir jie išleis šakneles, tada pasodinkite į nedidelius vazonus. Margeniams tinka humusingas, maisto medžiagų turtingas ir orui laidus substratas. Formuoti šiuos augalus reikia nuolat: jei matote, kad stybsta, tiesiog nugnybkite viršūnėles – netrukus jie gausiai sulapos.

Žadinami žiemojantys

Jei norite dailių, orchidėjas primenančių žiedų, į vazonus galite sodinti šilčiau žiemojusius dvispalvius kardelius (Gladiolus murielae, sin. Acidanthera murielae), dažnai vadinamus acidanteromis. Į dirvą gumbasvogūniai sodinami gegužės mėnesį, praėjus šalnų pavojui. Svarbiausia žinoti, kad dvispalviai kardeliai yra iki 60 cm, lapai siauri, o stiebai liauni, tad jie geriausiai auga iš dalies saulėtoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Dirva turi būti trąši ir lengva. Balti žiedai su tamsiais vyšniniais potėpiais paprastai pradeda skleistis liepos mėnesį, nestipriai kvepėdami. Jei pakanka maisto medžiagų ir šilumos, kardeliai žydi iki pat šalnų. Jeigu visgi nesulaukėte žiedų, galbūt svogūnėliai žiemojo pernelyg vėsioje patalpoje.

Jei jau bunda gumbinės begonijos ir matote besikalančius daigelius, dalinkite gumbus. Tiesiog aštriu, švariu peiliu supjaustykite gumbą į kelias dalis taip, kad kiekvienoje liktų po bundantį daigą. Pjūvio vietas reikėtų pabarstyti medžio anglimi ir leisti apdžiūti, tada pasodinti į atskirus vazonėlius ir labai saikingai laistyti. Stebėkite, kad dirvoje neprasidėtų puvimas. Į lauką iš vazonėlių augalus perkelkite maždaug gegužę.

Jei natūralios šviesos jau pakanka, galima nuo žiemojusių pelargonijų atskirti jaunus ūglius. Ant ūglio turėtų likti tik 3 ar 4 lapeliai. Pamerkite į vandenį ir laukite, kol išleis šakneles, tada sodinkite į vazonus. Žinoma, jaunus ūglius galima iškart sukišti į nedidelius vazonėlius su substratu ir uždengti stiklainiu. Nauji lapeliai – geriausia žinia, nes jie rodo, kad pelargonijos sėkmingai prigijo.

 

 

Genėkite fuksijas ir persodinkite brugmansijas

Kovo pradžioje, kol nepasirodę nauji ūgliai, būtinai patrumpinkite senus patalpoje žiemojusių fuksijų stiebus. Jei viršūnių auginiai gyvybingi ir sveiki, jais taip pat galima dauginti: nupjautus reikia susmeigti į substratą vazonėliuose ir uždengti stiklainiu ar kita stikline danga. Būtina nuolat vėdinti; dangą visiškai nuimkite, kai pasirodys nauji lapeliai. Svarbu: nubudusių fuksijų viršūnėles reikia reguliariai nugnybti, kad leistų daugiau ūglių. Taip vėliau sulauksite ir daugiau žiedų.

Galop, jei namuose tarp dėžučių ir vazonų dar liko laisvos vietos, galima persodinti vėsioje patalpoje sėkmingai peržiemojusias brugmansijas. Tai daryti reikia kasmet. Tada augalai daug geriau augs ir žydės.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius