• gegužės 2 d., Ketvirtadienis

GĖLYNAS: vidurvasario karalienės – lelijos ir rožės (I)

Apie rožes ir lelijas kalbėti galima labai ilgai. Apie jas parašyta daug storų knygų, straipsnių, ir, atrodo, vis dar negana. Šių gėlių veislių įvairovė ir auginimo subtilybės – neišsenkama gėlininkų pokalbių tema.

Ar tinka rožes ir lelijas derinti tarpusavyje?

Tai labai sudėtinga. Nors dauguma lelijų ir visos rožės geriausiai auga atviroje, saulėtoje vietoje ir apydrėgnėje derlingoje žemėje, sode jas reikėtų atskirti. Ir ne tiek dėl auginimo skirtumų, kiek dėl puošnumo. Dvi labai puošnios, panašiu metu žydinčios gėlės (rožes taip vadinsime sąlygiškai, nes iš tiesų jos yra krūmai) vienodai traukia dėmesį. Viename gėlyne tai nėra gerai. Juk ir dvi karalienės viename soste neišsitenka.
Vienas didesnio arba ilgo gėlyno galas gali būti skirtas rožėms, o kitas – lelijoms. Tarpe turėtų augti kokie nors ramybę skleidžiantys augalai: jau peržydėjęs ir dabar tik žaliuojantis krūmas, siauralapiai žolynai, rudenį žydėsiantys aukšti astrai. Dar geriau, jei sode rožės ir lelijos bus pasodintos atskiruose ploteliuose.

Ar įmanoma mažame sode įveisti įspūdingą rožyną?

Minimalus rožynas – tai 3 arba 5 krūmeliai. Nedidelių veislių augalai gražiai atrodys ir susodinti 2–3 m2 plotelyje. Tiek vietos galima rasti ir mažyčiame miesto sodelyje.
Iš tiesų rožyno keliamas įspūdis labiau priklauso nuo žiedų gausos, o ne nuo ploto. Žinoma, kelios dešimtys arų ir didelė įvairovė daro didelį įspūdį, bet teko matyti ir nemažų, bet prastai prižiūrimų rožynų, per vasarą pasipuošiančių vos keliais žiedeliais. Taigi kokybė visada nusveria kiekybę.
Jei sodinsite kelis krūmelius (iki 7–10) – jie gali būti skirtingi. Tik būtinai rožes išdėstykite taip, kad aukštesnės neužstotų žemesnių. Didesniuose deriniuose venkite itin didelės įvairovės. Geriau derinti po 2–5 vienos veislės krūmelius. Projektuodami rožyną, pirkdami ir ruošdamiesi sodinti rožes, būtinai išsiaiškinkite, kokio dydžio kiekviena užaugs.

Kokias gėles derinti su rožėmis?

Klasikiniai rožių, levandų ir pentinių deriniai nėra patys geriausi. Nors sakoma, kad levandos atbaido kenkėjus, šiuos puskrūmius reikėtų sodinti bent 0,5 m atstumu, pavyzdžiui, prie priekinio rožyno krašto. Pirma, juos, kad būtų gražūs, turi gerai apšviesti saulė, neužstoti rožių metamas šešėlis ar palinkusios šakos. Antra, rožes žiemai reikės uždengti, o levandos žiemoja tik lengvai apkaišytos stačiomis eglišakėmis arba visai nedengtos. Pentiniams labiau tinka dalinis šešėlis, nuo vėjų apsaugota vieta.
Tad su rožėmis geriausia auginti neaukštas, smulkiais žiedeliais žydinčias gėles, mėgstančias saulėtą vietą. Dailiai atrodys rasakilos, pievinės kraujažolės, vaistučiai, gubojos, žiognagės. Atsižvelkite ir žiedų spalvą – ar derės prie pasirinktų rožių.

Ar laipiojančios rožės auginamos kitaip?

Laipiojančios rožės žiedus iškelia į 1,5–2 m ir daugiau aukštį. Apatinė stiebų dalis neišvaizdi. Tad greta būtina ką nors pasodinti – bent vieną rožės krūmelį arba kokią nors vešlesnę gėlę.
Be to, pagalvokite, kaip laipiojančias rožes pridengsite žiemai. Atvirose vietose stiebus reikia nuimti nuo atramų ir uždengti paguldytus ant žemės – šie augalai žiedus krauna ant antramečių stiebų. Taigi laipiojančių rožių palydovai turi leisti jums laisvai prieiti prie aukštų stiebų.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius