• spalio 4 d., Trečiadienis

Gėlynų puošmena plaukuotoji rudbekija

Kalbėdami apie rudbekiją, dažniausiai įsivaizduojame tradicinį augalą gauruotais lapais, oranžiniu žiedu, su rudu graižo viduriu, augantį kokioje nors kolektyvinio sodo pakampėje. Toji mūsų įsivaizduojama gėlė – plaukuotoji rudbekija (R. hirta). Išvesta daugybė veislių, tačiau išlaikyti jas nepakitusias nepaprastai sunku net gėlininkams profesionalams botanikos sode. Mat plaukuotoji rudbekija pasižymi kitokiomis biologinėmis savybėmis nei plunksnalapė: ji auga arba kaip vienmetis, arba kaip dvimetis, arba kaip trumpaamžis daugiametis augalas.

 

 

Kai kurių veislių (tarkime, ‘My Joy’) augalai pas mus iššąla, tad Lietuvoje jie yra vienmečiai ir sėti reikia gan anksti, bent balandžio mėnesį. Negana to, kelių veislių augalai, augdami vienoje vietoje, lengvai susikryžmina.

Nors mūsų šalyje plaukuotoji rudbekija yra trumpaamžė, tačiau labai graži ir kerinti savo žiedų spalvų įvairove. Ji ypač populiari Amerikoje. Ten, gamtoje, auganti laukinė plaukuotoji rudbekija yra smulkiu graižu, ryškiai geltonais liežuviškais žiedais. Iš jos išvesta įvairiausių veislių – nuo oranžinių iki citrininių, raudonų ir pilnavidurių.

Šios rudbekijos nuostabiai atrodo derinamos su kitomis gėlėmis, pavyzdžiui, aukštaūgėmis tamsiai mėlynomis petunijomis, tabakais, oranžiniais serenčiais, meksikiniais žydrūniais.

Beje, rudbekijoms reikia erdvės. Kaip ir kitos vienmetės gėlės, jos gražiai atrodo susodintos grupėmis, bent po keliolika. Idealiai tinka „laukinėms pievoms“ – derinti su gvaizdūnėmis, raukšliais, migliniais augalais (soruolėmis, posmilgėmis). Rudbekijos gražiai atrodo su kitomis geltonomis, oranžinėmis gėlėmis, pabrėžiančiomis jų grakštumą. Tarkime, pirmas „aukštas“ – sunkesni ir kresnesni geltoni serenčiai, o antras – ažūrinės rudbekijos su tabakais. Štai jums ir puikus oranžiškai geltonas gėlynas!

Plaukuotosios rudbekijos gamtoje auga atvirose vietose, tad ir gėlyne joms reikia saulės. Plaukuoti lapeliai išduoda, kad gėlės yra nereiklios, atsparios sausrai. O štai šlapio dirvožemio jos nemėgsta, kaip ir molio. Amerikoje šios rudbekijos paprastai auga prerijose. Jų randama ir šviesiuose miškuose, pakrūmėse, pakelėse, dykvietėse. Pagal kadaise dominavusią madą rudbekija buvo privalomas, tipinis prerijų gėlyno augalas.

 

Unsplash nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 4, trečiadienis.
  • Saulė teka 07:27, leidžiasi 18:47.
  • Mėnulis teka 20:34, leidžiasi 14:29.
  • Mėnulis Dvyniuose, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 29 d.
  • Auksuolė, Eivydė, Eivydas, Edvinas, Mąstautas, Pranciškus (Pranas)
  • Šv. Pranciškus. Pasaulinė gyvūnų globos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Genėkite žydinčius krūmus, vijoklinius augalus. Mulčiuokite daugiametes gėles, rožes ir kitus augalus. Kovokite su žemės paviršiuje gyvenančiais kenkėjais. Džiovinkite vaistažoles. Imkite ir džiovinkite derlių. Nereikėtų laistyti.
  • Žiūrėk lauko vasarą, o sodo – rudenį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius