Granatmedis: įmanoma užauginti?
Poilsiaudami Viduržemio jūros pakrantėse susižavime ne vienu egzotišku augalu. Taip norisi ką nors panašaus auginti namuose. Jei ne sodinuką parsivežti, tai bent iš sėklų užsiauginti. Ir nors pasisėti iš citrinos ar apelsino išimtas sėklas susivilioja daugelis, mažai kas sėja granatmedžius. O juk iš jų sėklų taip pat galima užauginti medelius. Prižiūrėti šiuos augalus nė kiek ne sunkiau nei citrinmedžius.
Pradžia – nuo sėklytės
Granatmedžių vaisių parduotuvėse nusipirkti galima beveik visus metus. Nieko nuostabaus – jie vėsioje vietoje neblogai laikosi apie pusę metų. Žinoma, į prekybos tinklus patenka pramoninių veislių vaisiai – tie, kurie didžiausi, sultingiausi ir turi mažiausias sėklytes.
Kaip ir obelų, granatmedžių sėjinukai nebūtinai paveldi motininio augalo savybes. Bet juk ne dėl derliaus auginame šiltųjų kraštų gyventojus. Vienas kitas jų padovanotas vaisius – tai padėka už kantrybę ir rūšies poreikių supratimą.
Taigi valgant vaisius tereikia į vazonėlį išspjauti kelias sėklytes, užberti 0,5–1 cm storio puriu žemės ar smėlio sluoksneliu, gerai palaistyti ir laukti. Laukti daigų reikės nuo 2–3 savaičių iki 3 mėnesių. Kambario temperatūroje sėklos neskuba dygti ir daigai pasirodo ne visi vienu metu. Visą laiką žemė vazonėlyje negali išdžiūti – arba nepamirškite palieti, arba apgaubkite polietileno maišeliu.
Pasirodžiusius daigelius pastatykite ant šviesios palangės, kad gautų kuo daugiau saulės spindulių. Reguliariai laistant ir kas 2–3 savaites tręšiant universalių kompleksinių trąšų tirpalu, daigeliai auginami 2–3 mėnesius. Tada augaliukai po vieną persodinami į atskirus vazonėlius. Dažniausiai tolesniam auginimui pasiliekami tik keli stipriausi arba vienas didžiausias sėjinukas.
Daug šviesos ir gryno oro
*Namuose granatmedžiui reikia daug šviesos ir gryno oro. Tad sėklas sėti geriausia žiemą, persodinti jaunus daigelius pavasarį ir iki rudens užsiauginti apie 30 cm aukščio augalą.
*Vasarą net ir jaunučiams granatmedžiams geriausia lauke – balkone, terasoje, saulėtoje sodo vietoje. Jiems labai patinka saulės šviesa rytą bei vakare ir truputį vėsesnės naktys. Jaunus augalus per kaitras reikėtų pasaugoti nuo vidurdienio saulės spindulių.
*Vasarą granatmedžiai laistomi gausiai, kad žemė vazonuose būtų apydrėgnė, bet vanduo iš padėklų visada išpilamas. Tręšiami kas dvi savaites. Jauniems augalams labiau tiks universalių kompleksinių trąšų tirpalas, o subrendusiems – trąšos žydintiems augalams.
*Rudenį, vėstant orams, granatmedžiai pernešami į vidutiniškai šiltas patalpas ir nebetręšiami. Prasideda ramybės laikotarpis. Laistomi saikingai, vos išdžiūsta žemės paviršius.
*Geriausia, jei pirmąją žiemą jaunas granatmedis praleis 10–15 ºC šilumos šviesioje patalpoje. Tiesa, nukrenta dalis lapų. Kuo vėsiau – tuo daugiau lapų nubyra, kartais augalas gali likti visai plikas. Nieko tokio, po mėnesio ar dviejų jis vėl sužaliuos.
*Augimas vėl prasideda žiemos pabaigoje ar jai įpusėjus – tai priklauso nuo aplinkos sąlygų. Kuo šilčiau, kuo daugiau saulės, tuo anksčiau pabunda augalas. Sprogstantys pumpurai ir jauni lapeliai – tai ženklas, kad granatmedį reikia nugenėti, persodinti ir pastatyti kuo šviesesnėje vietoje.
Pixabay nuotr.