• gruodžio 21 d., Šeštadienis

Graži ir nereikli aukuba

Smulkiais geltonais taškeliais išmarginti japoninės aukubos (Aucuba japonica) ‘Variegata’ lapai ryškiai išsiskiria augalų žalumoje. Bet ar tikrai ji nereikli?

 

 

*Aukuba bus nereikli ir gerai augs tik ten, kur neperkais vasarą, o žiemą praleis vos kelių laipsnių šilumos šviesioje vietoje. Tai pagrindinės sąlygos. Nepasiduokite pagundai auginti aukubą kaip šiltų kambarių puošmeną arba kaip sodo augalą.

*Pietų Europoje, Jungtinėje Karalystėje ir kitose švelnaus klimato šalyse aukubos mielai auginamos soduose. Ten šie krūmai siekia iki 2 m aukščio, plačiai išsišakoja ir atrodo labai dekoratyviai. Vis dėlto tokie jie gali būti tik kraštuose, kur žiemą oras atšąla iki vos kelių laipsnių šalčio. –15 ºC temperatūra pražudo augalus.

*Dar vienas dalykas, kuris visiškai nepatinka aukuboms, yra šiltas ir sausas kambarys žiemą. Apie 20 ºC šilumoje jos bando augti, bet kambaryje nepakanka šviesos, todėl jauni lapai ir ūgliai nepanašūs į išsivysčiusius lauke. Dėl sauso oro džiūsta lapų kraštai, dalis nukrenta. Tarsi iš niekur atsiranda voratinklinių erkučių. Šie kenkėjai lauke žalos beveik nedaro, bet šiltame ir sausame ore (kambaryje, šiltnamyje) ima sparčiai daugintis ir per kelias savaites sunaikina net stambų augalą. Jei purškiant stipriais insekticidais pavyks pažaboti voratinklinių erkučių plitimą, aukubą kambaryje reikės laikyti kuo toliau nuo šildymo įrenginių.

*Visai kas kita, jei galėsite sudaryti palankias augimo sąlygas: vasarą – lauke, žiemą – vėsioje verandoje. Į sodą šiuos krūmus išnešti galima gana anksti – balandžio pabaigoje sušilus orams. Lengvų šalnų jos nebijo. Išnešti aukubas reikėtų apsiniaukusią dieną arba pirmą savaitę laikyti šešėlyje, kad pamažu priprastų prie lauko sąlygų. Pavasarį didesni krūmai gali sužydėti smulkiais rausvais žiedeliais. Dauguma aukubų yra dvinamės, todėl uogos užsimezga tik greta auginant vyriškuosius ir moteriškuosius augalus. Jei vis dėlto sunoks ryškiai raudonos uogos, prisiminkite – jos nevalgomos, truputį nuodingos, todėl tegul kabo ir puošia šakeles.

*Pavasarį ir vasarą aukubos laistomos reguliariai, kad žemė vazonuose neišdžiūtų, tręšiamos kas 2–3 savaites. Per karščius verta pernešti į pavėsį, kad nežūtų nuo perkaitimo ir labai greito vandens garinimo.

*Į žiemojimo vietą aukubas reikėtų pernešti spalio mėnesį. Jeigu turite šviesią ir vėsią verandą, laiptinę, retai lankomą kambarį – puiku. Labai gerai, jei žiemojimo patalpa bus vėsesnė nei 10 ºC. Tada aukubos neskubės augti, o kenkėjai nesikėsins į jų grožį.

*Aukubos persodinamos pavasarį, kasmet arba kas dvejus metus. Nebijokite genėti – tegul krūmeliai būna tvarkingi ir kompaktiški.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:54.
  • Mėnulis teka 23:06, leidžiasi 12:03.
  • Mėnulis Mergelėje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Girenė, Honorata, Tomas, Norgaudė, Norgaudas, Gražvilė
  • Žiemos saulėgrįža. Elnio devynragio šventė.
  • Jei ugnelė krosnyje cypia – bus vėjas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius