Gręžinio įrengimas
Pernai Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Žemės gelmių registre buvo įregistruoti 1 523 nauji gręžiniai – 65-iais daugiau negu 2015 metais. Beveik visi 2016-aisiais įregistruoti gręžiniai (1 456) skirti gavybos poreikiams. Iš viso Žemės gelmių registre iki š. m. pradžios įregistruoti 35 835 veikiantys gręžiniai. Daugiausia jų skirti požeminiam vandeniui išgauti.
Konsultuojamės su Aplinkos ministerijos Žemės gelmių skyriaus vyr. specialiste Kristina Kavaliauskaite.
Koks įstatymas reglamentuoja gręžinių įrengimo tvarką?
Požeminio vandens gavybos gręžinių įrengimo tvarka reglamentuota LR aplinkos ministro 1999 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 417 „Dėl Lietuvos aplinkos apsaugos normatyvinio dokumento „Požeminio vandens gavybos, monitoringo ir žemės gelmių tiriamųjų geologinių gręžinių projektavimo, įrengimo, konservavimo bei likvidavimo tvarkos aprašas“ patvirtinimo“ (2015-10-28 LR aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-781 patvirtinta nauja jo redakcija).
Kokioje vietoje galima įsirengti gręžinį? Kur kreiptis, norint pasikonsultuoti?
Norint sodyboje įsirengti gręžinį, reikėtų kreiptis į įmonę, turinčią Lietuvos geologijos tarnybos (toliau – LGT) išduotą leidimą užsiimti tokia veikla. Įmonės specialistai, atsižvelgdami į teisės aktų reikalavimus, hidrogeologinius/geologinius vietos parametrus, turėtų pasiūlyti tinkamiausią vietą gręžiniui sklype.
Ar reikalingas projektas?
Vandens gavybos gręžiniui projektas būtinas. Dėl to šiek tiek išauga gręžinio įrengimo kaštai, bet tai – vienintelis būdas apsisaugoti nuo nekokybiškų paslaugų, kurių pasitaiko, o paskui – gaudyk vėją laukuose: pasisamdžiau, kad būtų pigiau, tad įrengta be projekto, tikėtina, neatsižvelgiant į vietovės geologines sąlygas, vanduo prastos kokybės, iš gręžinio plūsta fontanas, o įrodyti, kad kažkas buvo padaryta ne taip, negaliu. Gręžinys toli gražu nėra tik skylė žemėje – jo įrengimas sudėtingesnis nei paprasto šulinio.
Šiuos bei kitus klausimus ir atsakymus rasite kovo „Mano sodyba“ numeryje.