• gegužės 25 d., Šeštadienis

Grunto tyrimas: būtinybė ar pasirinkimas?

Planuojate statyti namą? Tikriausiai daugiausiai galvojate apie namo projektą, kitų pastatų išdėstymą sklype, svarstote galimybę įsirengti rūsį ir dar apie daug ką galvojate… Tačiau retam kuriam topteli mintis visų pirma ištirti sklypo gruntą: juk nuo jo rūšies, gruntinių vandenų lygio gali priklausyti visas būsimų statybų likimas.

Apie grunto tyrimus, jų atlikimo būdus, jų būtinumą ir rekomendacijas klausiame inžinierės geologės Žavintos Visockienės.

Ar grunto tyrimas prieš statybas yra privalomas?

Grunto tyrimai visuomet atliekami vadovaujantis statybos techniniu reglamentu STR 1.04.02: 2011 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai“. Būtinybės kiekvienam statiniui atklikti inžinerinius geologinius ir geotechninius grunto tyrimus nėra numatyta. Paprastai šie grunto tyrimai individualiems namams nėra privalomi, išskyrus Lietuvos karstinį rajoną – Pasvalio, Biržų kraštą. Ten geologiniai tyrimai privalomi visiems, norintiems gauti statybos leidimą, kadangi čia visi pastatai priskiriami III geotechninės kategorijos statiniams dėl geologinių procesų – aktyvaus devono uolienų karsto. Šioje šalies dalyje tyrimai atliekami vadovaujantis STR 1.04.02: 2011 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai“ ir STR 1.04.03:2012 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai šiaurės Lietuvos karstiniame rajone“.

Ar tikslinga daryti geologinius grunto tyrimus sklype ir atlikti apkrovos paskaičiavimus prieš pamatų liejimą, pradedant namo statybas?

Tyrimus tikslinga atlikti jau vien dėl to, kad jie leidžia sumažinti pamatų įrengimo sąmatą. Jei namas projektuojamas su rūsiu, o, tarkime, sklype nustatomas labai aukštas gruntinio vandens lygis, būsimo namo savininkas gali pasirinkti, ar investuoti į reikalingą drenažo sistemą, ar geriau statytis namą be rūsio. Esant stipriam gruntui, viskas paprasčiau, bet ne visi gali džiaugtis stipriu gruntu, žemu gruntinio vandens lygiu. Sklype vyraujant silpnam gruntui, tyrimai reikalingi tam, kad būtų galima parinkti tinkamo tipo ir gylio pamatus. Šiuo metu tikrai dar ne visur galima naudotis centralizuotu vandentiekiu ir nuotekų sistema, tad tyrimus dažnai reikia atlikti buitinių nuotekų valymo įrenginių statybos vietose. O kur dar noras turėti nuosavą tvenkinuką ir ten ramiais rytais pažvejoti. Žmonės pasižiūri – o, draugai ar giminaičiai turi nuostabią kūdrą, ir užsimano savo sklype nors mažo vandens telkinuko. Viskas gerai, jeigu sklype aukštas gruntinio vandens lygis, o jeigu ne? Tuomet vasaros metu telkinukas išdžiūsta, ir svajonės nelieka nė kvapo, tik vieni rūpesčiai. Kad taip nenutiktų, prieš įgyvendinant savo planus, rekomenduočiau išgręžti gręžinuką. Tada būtų aišku, kaip aukštai yra gruntinis vanduo, ir kokiame gylyje bei kokio storio yra vandensparinis sluoksnis (molis, priemolis, priesmėlis).

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ sausio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Gegužės 25, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:57, leidžiasi 21:35.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 05:17.
  • Mėnulis Ožiaragyje 18:36, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gegužės 23 d.
  • Alvyda, Almantas, Evelina, Magdalena, Danutė, Bedas
  • Tarptautinė dingusių be žinios vaikų diena. Tarptautinė Afrikos diena. Rankšluosčių diena.
  • Vaisių diena tęsis iki vakaro. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, tręškite daržoves, vaismedžius, vaiskrūmius. Dauginkite krūmus atlankomis. Vežkite kompostą, mėšlą. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Negalima sodinti gūžinių salotų, ravėti.
  • Jei gegužė šlapia ir vakarai rasoti – ruduo bus šieno turtingas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius