• rugsėjo 27 d., Trečiadienis

Grunto tyrimas: būtinybė ar pasirinkimas?

Planuojate statyti namą? Tikriausiai daugiausiai galvojate apie namo projektą, kitų pastatų išdėstymą sklype, svarstote galimybę įsirengti rūsį ir dar apie daug ką galvojate… Tačiau retam kuriam topteli mintis visų pirma ištirti sklypo gruntą: juk nuo jo rūšies, gruntinių vandenų lygio gali priklausyti visas būsimų statybų likimas.

Apie grunto tyrimus, jų atlikimo būdus, jų būtinumą ir rekomendacijas klausiame inžinierės geologės Žavintos Visockienės.

Ar grunto tyrimas prieš statybas yra privalomas?

Grunto tyrimai visuomet atliekami vadovaujantis statybos techniniu reglamentu STR 1.04.02: 2011 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai“. Būtinybės kiekvienam statiniui atklikti inžinerinius geologinius ir geotechninius grunto tyrimus nėra numatyta. Paprastai šie grunto tyrimai individualiems namams nėra privalomi, išskyrus Lietuvos karstinį rajoną – Pasvalio, Biržų kraštą. Ten geologiniai tyrimai privalomi visiems, norintiems gauti statybos leidimą, kadangi čia visi pastatai priskiriami III geotechninės kategorijos statiniams dėl geologinių procesų – aktyvaus devono uolienų karsto. Šioje šalies dalyje tyrimai atliekami vadovaujantis STR 1.04.02: 2011 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai“ ir STR 1.04.03:2012 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai šiaurės Lietuvos karstiniame rajone“.

Ar tikslinga daryti geologinius grunto tyrimus sklype ir atlikti apkrovos paskaičiavimus prieš pamatų liejimą, pradedant namo statybas?

Tyrimus tikslinga atlikti jau vien dėl to, kad jie leidžia sumažinti pamatų įrengimo sąmatą. Jei namas projektuojamas su rūsiu, o, tarkime, sklype nustatomas labai aukštas gruntinio vandens lygis, būsimo namo savininkas gali pasirinkti, ar investuoti į reikalingą drenažo sistemą, ar geriau statytis namą be rūsio. Esant stipriam gruntui, viskas paprasčiau, bet ne visi gali džiaugtis stipriu gruntu, žemu gruntinio vandens lygiu. Sklype vyraujant silpnam gruntui, tyrimai reikalingi tam, kad būtų galima parinkti tinkamo tipo ir gylio pamatus. Šiuo metu tikrai dar ne visur galima naudotis centralizuotu vandentiekiu ir nuotekų sistema, tad tyrimus dažnai reikia atlikti buitinių nuotekų valymo įrenginių statybos vietose. O kur dar noras turėti nuosavą tvenkinuką ir ten ramiais rytais pažvejoti. Žmonės pasižiūri – o, draugai ar giminaičiai turi nuostabią kūdrą, ir užsimano savo sklype nors mažo vandens telkinuko. Viskas gerai, jeigu sklype aukštas gruntinio vandens lygis, o jeigu ne? Tuomet vasaros metu telkinukas išdžiūsta, ir svajonės nelieka nė kvapo, tik vieni rūpesčiai. Kad taip nenutiktų, prieš įgyvendinant savo planus, rekomenduočiau išgręžti gręžinuką. Tada būtų aišku, kaip aukštai yra gruntinis vanduo, ir kokiame gylyje bei kokio storio yra vandensparinis sluoksnis (molis, priemolis, priesmėlis).

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ sausio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 27, trečiadienis.
  • Saulė teka 07:14, leidžiasi 19:05.
  • Mėnulis teka 18:52, leidžiasi 03:30.
  • Mėnulis Žuvyse 03:18, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 22 d.
  • Adalbertas, Daugilė, Kovaldas, Vincentas, Damijonas
  • Pasaulinė turizmo diena. Lietuvos socialinių darbuotojų diena
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Jeigu rudenį medžių lapai ilgai nekrenta, reikia laukti labai ankstyvo pavasario.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius