Ilgai derantis sodas I
Net ir nedideliame sode galima auginti, skanauti įvairius vaisius ir uogas labai ilgai. Tereikia atidžiai išsirinkti ir pasodinti skirtingų uogakrūmių, vaiskrūmių ir vaismedžių. Pabandykime sudaryti sodinukų sąrašą, kuriuo remdamiesi šiais metais įveisime ilgai derėsiantį sodą.
Valgomieji sausmedžiai
Sirpimo laikas. Gegužės pabaiga ir birželio pradžia. Vėlyvų veislių (‘Sinička’) derlius noksta liepos viduryje.
Sodinimas. Rudenį rekomenduotina sodinti 2–3 veislių krūmelius (kryžmadulkius) ne mažesniais kaip 2 m atstumais. Parinkite saulėtą, nuo vėjų apsaugotą vietą. Tinkamiausias yra priesmėlis. Sausmedžiai geriau augs derlingame vidutinio drėgnumo ir neutralios reakcijos dirvožemyje. Sausmedžiai mėgsta vandenį, tad juos reguliariai laistykite. Visiškai atsparūs šalčiui.
Braškės
Sirpimo laikas. Paprastos braškės, atsižvelgiant į veislę, sirpsta nuo vasaros pradžios, iki mėnesio. Kartu su jomis pradeda nokti remontantinės braškės ir dera iki rudeninių šalnų.
Sodinimas. Gražias šaknis turintys, stiprūs daigai sodinami pavasarį, balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje, ir vasarą, liepos pabaigoje–rugpjūčio mėnesį. Geriausiai šie uogakrūmiai auga ir puikiai dera humusingame priesmėlyje ar priemolyje, kiek rūgštesnėje arba beveik neutralios reakcijos dirvoje. Sodinkite ankstyvas (‘Zefir’, ‘Kama’), vidutinio ankstyvumo (‘Elsanta’, ‘Korona’), vėlyvas (‘Pandora’, ‘Pegasus’) ir remontantines (‘Mount Everest’, ‘Ostara’) braškes.
Avietės
Sirpimo laikas. Vasarinės avietės sirpsta birželio pabaigoje ir liepą. Remontantinės ant apatinių antramečių ūglių negausias uogas sukrauna tuo pat metu kaip ir vasarinės, tačiau gausiai nokinti derlių pradeda ant pirmamečių ūglių apie rugpjūčio vidurį ir dera iki stipriųjų rudeninių šalnų.
Sodinimas. Rinkitės sodinukus su sumedėjusia apatine stiebo dalimi. Juos sodinkite spalį, kai pradės gelsti obelų lapai. Sodinukai dedami į iš anksto paruoštas lysves. Avietės geriausiai auga silpnai rūgščiame priesmėlyje. Kasmet po krūmais įterpiama perpuvusio mėšlo arba durpių ir gerai laistoma. Rinkdamiesi veisles pasidomėkite jų ankstyvumu. Geriau sodinti skirtingu metu derančius augalus, kad uogų sezonas būtų ilgesnis. Jei sodinsite remontantines avietes, kurios nokins derlių iki vėlyvųjų rudeninių šalnų, sezono pabaigoje nepamirškite išgenėti visų stiebų, nes gausiai dera tik pirmamečiai ūgliai.
Gervuogės
Sirpimo laikas. Uogos sirpsta lėtai, palaipsniui, skinamos keliais etapais. Ankstyviausių veislių gervuogių galima paskanauti jau liepos pabaigoje, vėlyvesnių – iki rugsėjo pabaigos. Aviečių ir gervuogių hibridas ‘Tayberry’ dera nuo birželio iki rudens.
Sodinimas. Prie namų geriau auginti bedygles gervuoges (‘Orkan’, ‘Black Satin’, ‘Thornless Evergreen’). Sodinkite saulėtoje, nuo vėjų apsaugotoje, ramioje vietose. Jos mėgsta vakarinę saulę. Geriausiai auga derlingoje, lengvoje ir drėgnoje dirvoje. Neleiskite joms užmirkti ir visiškai išdžiūti. Jaunus augalus sodinkite rudenį arba pavasarį 2–3 cm giliau, nei augo prieš tai. Tarp sodinukų palikite 1,5–2 m tarpus, kad jie galėtų laisvai kerotis.
Vynuogės
Sirpimo laikas. Dera rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje, vėliausiai galima skinti rugsėjo pabaigoje. Ankstyviausių veislių vynuogės (‘Liepajas Dzintars’, ‘Kokl Belij’, ‘Dovga’) prisirpsta anksčiau.
Sodinimas. Idealus sodinimo laikas – birželis, peržydėjus obelims. Vynuogės sodinamos į gana gilias duobes – apie 70–80 cm, kartais net iki 1 m. Tarp sodinukų palikite 2 m tarpus. Į duobes berkite derlingo juodžemio, prieš tai įmaišę kompleksinių trąšų. Pasodintas vynuoges denkite juoda plėvele, kad neaugtų piktžolės ir įšiltų žemė.
Agrastai
Sirpimo laikas. Atsižvelgiant į veislę, agrastai sirpti pradeda nuo liepos.
Sodinimas. Parinkite saulėtą vietą. Sodinkite 1–2 metų krūmelius, kurie turi 2–3 gerai susiformavusias šakas. Tai darykite spalį. Sodinkite kiek giliau, nei augo, 1,2–1,5 m atstumais. Gausiai palaistykite ir nugenėkite, palikdami maždaug 5 pumpurus. Mulčiuokite kompostu, kad susidarytų daugiau pridėtinių šaknelių. Agrastai gerai auga vidutinio sunkumo priemolyje. Jie nemėgsta užpelkėjusios dirvos su aukšto lygio gruntiniu vandeniu.
Serbentai (juodieji, baltieji, raudonieji)
Sirpimo laikas. Ankstyvųjų veislių serbentai pradeda sirpti birželio pabaigoje ir liepos pradžioje, vėlyvieji derlių duoda iki rugsėjo.
Sodinimas. Tinkamiausias laikas – pirmoji spalio pusė, bet galima sodinti ir pavasarį. Serbentams parenkama pati drėgniausia, žemiausia sklypo vieta. Geriausiai tinka pakankamai drėgnas, neužmirkstantis priesmėlis ar lengvas priemolis, kurio rūgštingumas artimas neutraliam. Serbentai išrikiuojami eilėmis, orientuojant šiaurės–pietų kryptimi ir paliekant 2–2,5 m tarpus. Jie sodinami 5–8 cm giliau, negu augo. Gausiai palaistykite ir nugenėkite, palikdami maždaug 3–4 pumpurus. Pagal derėjimo laiką serbentai skirstomi į ankstyvuosius, vidutinius, vėlyvuosius ir itin vėlyvus. Pasodinę skirtingų veislių uogakrūmių ilgiau džiaugsitės derliumi.
Šilauogės
Derėjimo laikas. Ankstyvesnės šilauogės uogas pradeda nokinti apie liepos vidurį, vėlyvesnės – rugpjūčio pradžioje. Jos skinamos etapais, nes sirpsta ne vienu metu.
Sodinimas. Rekomenduotina auginti kelis krūmelius, nes dauguma veislių yra kryžmadulkės. Šilauogės sodinamos į duobes su rūgščiomis aukštapelkių durpėmis, kurių pH 4,5. Gerai palaistykite. Jų nerekomenduojama sodinti per giliai, nes šaknys paviršinės. Galima užberti tik 1 cm storio durpių sluoksniu.
Bus tęsinys…
Pixabay nuotr.