• liepos 27 d., Šeštadienis

Ilgosios ankštys

Pupuoles neretai painiojame su šparaginėmis pupelėmis. Iš tiesų išvaizda panaši, iš jų pagamintų patiekalų skonis – dar labiau. Žinoma, pupuolės gal ir gražesnės už vijoklines pupeles: aukštesnės, antroje vasaros pusėje pasipuošia daugybe ilgų, plonų ankščių be pergamentinio sluoksnio. Kai kurių veislių augalų ankštys ištįsta iki 1 m ilgio.

 

Nedrąsūs pirmieji žingsniai

 
Prieš keliolika metų gavau pupuolių sėklų iš augintojų Latvijoje. Patarimas buvo vienas – auginti šiltnamyje. Bet man kilo problemų: šie augalai dideli, apraizgo visą viršutinę statinio erdvę, lapų tankmėje greitai apsigyvena voratinklinės erkutės, kurias išnaikinti be galo sunku. Ir dar žiedų apdulkinti beveik nėra kam. Taigi auginimas šiltnamyje atkrito, ir iš pupuolių liko tik prisiminimas. Kai prieš penkerius metus mūsų parduotuvėse atsirado naujųjų „pupelių“ sėklų, man kilo noras pabandyti dar kartą. Šį kartą jas auginau sode kaip vijoklines pupeles, ir viskas buvo gerai.
Lietuvoje nedrąsiai pradėta auginti itališka kininės pupuolės (Vigna unguiculata, sin. V. sinensis) veislė ‘Uno Metro’. Ji gan ankstyva (iki derliaus vystosi apie 80 dienų), turi plonas ir ilgas (60–70 cm ilgio) ankštis.
Pupuolės kilusios iš Afrikos ir Pietryčių Azijos, todėl, suprantama, labai mėgsta šilumą. Ypač jautrūs vėsiam orui daigai. Kita vertus, pupuolės gana nereiklios. Dirva tiks bet kokia, tik, žinoma, ne grynas smėlis ar pelkė. Kai ir bet kurios kitos daržovės, jos gausiausią derlių duoda gerai įdirbtoje, puveningoje ir derlingoje sodo žemėje. Be to, ir pačios pupuolės yra neblogos dirvos gerintojos. Jos, kaip ir kitos pupelės, ant šaknų turi gumbelius su azotą fiksuojančiomis bakterijomis.

 

Danutė Baltrūnienė

 

Apie pupuolių auginimą ir priežiūrą pasakojame gegužės „Sodo spalvų“ numeryje.
 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius