• liepos 27 d., Šeštadienis

Išsikraustau kartu su sodu! III dalis

Paskutinė dalis straipsnių ciklo apie didelių medžių persodinimą.

 

 

Kaip persodinti medį be specialios technikos?

Ne visi sodininkai, ypač sodų bendrijų nariai, gali užsisakyti specialią techniką, todėl dažniausiai naudoja paprastus rankinio persodinimo būdus. Žinoma, šitaip nepersodinsime didelių medžių. Vis dėlto daugeliu atvejų galime apsieiti be šiuolaikinės technikos ir jau paaugusį medelį rankiniu būdu perkelti į kitą vietą.

Pirmiausia medelį reikia iškasti. Kokiu atstumu nuo kamieno darysime griovelį?

Jeigu esame nutarę suformuoti apskritą šaknų gumulą, griovelį kasame atitinkamu spinduliu nuo medelio. Pirmiausia prie kamieno pririšta virvute ir kuoleliu pažymime vidinį apskritimą. Apskritimo skersmuo (t. y. formuojamo šaknų gumulo skersmuo) privalo būti 10–15 kartų didesnis už kamieno skersmenį. Šiuo atveju kamieno skersmuo matuojamas 1 m aukštyje nuo šaknų kakliuko. Griovelio gylis taip pat priklauso nuo kamieno skersmens. Be to, turime atsižvelgti ir į perkeliamo augalo rūšį, šaknų sistemos išsivystymą ir grunto charakteristikas.

Kasdami stengiamės nesužaloti šaknų sistemos. Vienoje pusėje paklojame tinklą, ant jo patiesiame maišinį audeklą ir į tą pusę verčiame medelį. Šaknų gumulą suvyniojame į audeklą, apgaubiame tinklu ir aprišame virve. Įpakuotas medis, jį laistant, gali būti saugus keletą mėnesių. Toks jis gali būti ir sodinamas. Laikui bėgant maišas suyra, šaknys pro jį išlenda. Reikia turėti omenyje, kad supakuotas ketverių metų amžiaus medis būna sunkus. Jeigu negalime jo panešti arba įkelti į transporto priemonę, šaknų gumulą tenka sumažinti, nukratant dalį žemės. Jeigu ir tai padarius medį vis tiek sunku įkelti į transporto priemonę arba perkelti į netoliese paruoštą duobę, jį galima, nors ir nėra gerai, sodinti nuogomis šaknimis. Tuo tikslu vandens žarna nuplauname nuo šaknų žemę. Medį paverčiame į vieną pusę. Jei jo dar negalime iškelti iš duobės, gumulo apačioje pakertame šaknis. Tada medį galime įkelti, tarkime, į paprastą karutį ir, vienam pagalbininkui prilaikant jį vertikaliai, pervežame į sodinimo vietą. Nauja duobė privalo būti didesnė už šaknų sistemą. Jos apačią užpilame moliu, šaknis užberiame derlingu juodžemiu, o duobės pakraščius – smėliu, kuris reikalingas, kad praleistų orą.

 

 

Kaip pasidaryti vežimėlį?

Medžiui pervežti galima naudoti lengvojo automobilio priekabą. Sodo teritorijoje ją tinka tempti rankomis, keturračiu motociklu ar pan. Specialų, medžiams pervežti skirtą vežimėlį galima pasidaryti patiems, numatant naudoti tik savo ūkyje arba kartu su kaimynu. Jis labai paprastas. Iš stačiakampio metalinio vamzdžio, pavyzdžiui, 40×24 mm skersmens, suvirinkime rėmą. Skersinio galuose pritvirtiname ašis ir grąžulą. Ant ašių pakabiname paprasto karučio ratukus. Jeigu planuojame vežti sunkesnį krovinį, ant ašių iš abiejų pusių pritvirtiname po du ratukus. Jų, skirtų karučių remontui, galima įsigyti ūkinių prekių parduotuvėse. Užpakalinėje vežimėlio dalyje, kuo žemiau, pritaisome platformą arba specialų krepšelį medžiui. Galima pasidaryti ir platformos kilnojimo mechanizmą, veikiantį kėliklio principu. Pabrėžtina, kad visos pagrindinės vežimėlio detalės gali būti pagamintos ir iš medinių tašelių (pavyzdžiui, 50×50 mm skersmens).

Jeigu augalai sodų bendrijoje arba sodyboje, užimdami didelį plotą, trukdo ūkinei veiklai, nebūtina imtis kraštutinių priemonių. Visada galima atlaisvinti žemę, augalus persodinant į kitą vietą. Tik reikia pasirūpinti šiam darbui tinkamų įrankių.

Vytautas Mankevičius


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius