Jei nesiseka užsiauginti svogūnų
Kartais sulaukiame skaitytojų laiškų, kuriuose jie guodžiasi, kad niekaip nepavyksta užsiauginti svogūnų – jie pūva ir sunyksta nemaža dalis derliaus. Skubame padėti tikėdamiesi, kad ateityje svogūnų derlius nenuvils.
Lysvių paruošimas
Geriausi svogūnų priešsėliai yra moliūginiai augalai: agurkai, aguročiai, moliūgai, žirniai, pomidorai, žalumyninės kultūros. Lysvę reikia paruošti iš rudens. Prieš perkasant dirvą, iškratoma po 5–7 kg/m2 perpuvusio mėšlo arba metus palaikyto komposto, įterpiama fosforo ir kalio trąšų (po 30 g/m2). Jei dirva rūgšti, lysvę reikėtų pakalkinti – įterpkite kreidos, pelenų, kalkių ar dolomitmilčių.
Pavasarį, prieš svogūnų sėją, lysvę reikėtų palaistyti vario sulfato tirpalu (1 valgomasis šaukštas į kibirą vandens), išliejant po 2 l tirpalo į 1 m2. Tirpalo temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 50 °C. Po to lysvę reikėtų uždengti daržo plėvele. Tai reikėtų padaryti, likus 2–3 dienoms iki sėjos ar sėjinukų sodinimo.
Prieš sodinimą
Norėdami apsaugoti nuo grybelinių ligų, sėklas suvyniokite į skudurėlį ir 15 minučių palaikykite karštame (45–50 °C) vandenyje, o po to – minutę šaltame. Svogūnai į dirvą sėjami balandžio 20–25 dienomis. Jei auginsite daigus, sėklas į dėžutes sėkite jau kovo viduryje.
Prieš pat sodinimą sėjinukai sudedami į kibirą, 1–2 minutėms užpilami karštu vandeniu (40–45 °C), o paskui minutę palaikomi šaltame vandenyje. Pašildyti jie pamerkiami į maitinamąjį tirpalą. 10 l vandens ištirpinamas 1 valgomasis šaukštas bet kokių kompleksinių trąšų, gerai išmaišoma. Šiuo tirpalu sėjinukai užpilami 8–10 valandų. Paskui jis nupilamas ir nenuplauti svogūnėliai panardinami 5–10 minučių į vario sulfato tirpalą (10 l vandens imamas 1 arbatinis šaukštelis vario sulfato). Tai profilaktinės priemonės nuo grybelinių ligų. Paskui svogūnėliai nuplaunami švariu vandeniu ir pasodinami.
Sėjinukai sodinami į vageles kas 8–10 cm ir užberiami žeme taip, kad jos sluoksnis virš „petukų“ būtų ne didesnis kaip 2–2,5 cm.