• birželio 17 d., Antradienis

Kada avietės derlingiausios?

Pagal A. A. Kazarino ir N. I. Kurdiumovo knygą „Protingo sodininko dienoraščiai“ (Rostovas prie Dono: Vladis, 2009).

Atrodo, avietėmis nieko nenustebinsi – jos auga beveik kiekvienoje sodyboje. Tačiau mes lig šiol labai mažai žinome apie šių vertingų uogakrūmių biologines ypatybes ir dar mažiau apie jų galimybes. Ir derlius gauname menkus. Priskina sodininkas puodelį aviečių – ir laimingas. Avietynas greitai pavirsta neperžengiamu tankumynu, derliai mažėja, uogos smulkėja. Sakome, avietės išsigimė, laikas keisti. Bet avietės iš prigimties – derlinga kultūra. Teisingai prižiūrint nuo krūmo galima priskinti 5–7 kg uogų. Tik padėk avietėlei, netrukdyk, ir ji tau dosniai atsilygins!


Pajuskite skirtumą

Mūsų soduose auganti avietė, palikta likimo valiai 2–3 metus, dera neblogai, o vėliau sulaukėja. Sukultūrintos prižiūrėtos avietės tik nuo ketvirtų metų po pasodinimo pradeda duoti didžiausią derlių. Pirmais metais sodinukas gali palepinti keliomis uogomis ir jis išaugina vieną stiprų ūglį. Antraisiais metais jis išleidžia 4–5 pakaitinius ūglius, trečiųjų metų pabaigoje – jau 8–12. Štai toks krūmas ir džiugina padoriu derliumi. Tai gali tęstis daug metų.

Svarbiausia – šaknys

Kad krūmas gyvuotų ilgai ir laimingai, pirmiausia turite pasirūpinti šaknimis. Juk ne ūgliai, o būtent jos yra daugiametės. Nusipirkote sodinuką – rūpestingai saugokite šaknis, kad nepadžiūtų. Kitaip jis labai sunkiai prigis ir, jei žiemą nežus, ilgai kankinsis.
Krūmų „programavimas“ dideliems derliams gauti vyksta nuo mažumės. Avietė – miško augalas, jos šaknims reikalinga puri, drėgna dirva su organiniu mulčiu. Sunkios molio dirvos netinka. Jei gruntiniai vandenys aukščiau negu 1–1,2 m, sodinukų šaknys supūva. Tokiose vietose avietes geriau sodinti ant kalvelių.

 
TAIP PAT SKAITYKITE: Avietės: tręšimo ir laistymo ypatumai

Kur ir kaip sodinti?

Gera vieta avietėms – nedidelis šlaitas su nuolydžiu į šiaurės, rytų arba vakarų pusę (jokiu būdu ne į pietus!). Geriausias sodinimo laikas – spalis, kai pradeda gelsti obelų lapai. Pirkti ir sodinti sodinukus su nesumedėjusiais ūgliais ir žaliais lapais beprasmiška, nes lapai garina drėgmę ir džiovina ūglius. Rinkitės sodinukus bent su subrendusia, sumedėjusia apatine stiebo dalimi. Žaliuojančią viršūnę tuoj pat nugnybkite, likusius lapus nuskinkite.
Palankiausios sąlygos naujiems sodiniams – pusmetrio gylio griovys, kuriame susluoksniuotas puvinys, durpės arba kompostas, sumaišytas su smėliu (kuo šio daugiau, tuo geriau). Geriausiai avietės auga priesmėlio dirvoje, kai kasmet po krūmais įterpiama perpuvusio mėšlo arba durpių ir gerai laistoma.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 17, antradienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 01:09, leidžiasi 11:18.
  • Mėnulis Žuvyse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Daugantas, Laura, Vilmantė, Adolfas, Adolfina, Grigalius, Rimvydas
  • Islandijos nepriklausomybės diena. Pasaulinė kovos su dykumų plitimu ir sausromis diena.
  • Lapų diena. Galima laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles, ravėti, tręšti. Naikinkite pelėsius. Nerekomenduojama sėti, sodinti daržovių, gėlių, krauti šieno, nuimti derliaus, jo sandėliuoti ir konservuoti.
  • Jei birželis karštas, tai gruodis bus šaltas.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius