• spalio 18 d., Penktadienis

Kada sužydės hiacintų orchidėjos?

Hiacintų orchidėjos vardas nuteikia daug poetiškiau nei tikrasis botaninis – ruožuotoji kryputė. Maždaug prieš 100 metų šis augalas buvo vadinamas kitaip – Bletia hyacinthina. Botanikai tikslino sistematiką, keitė vardą, bet augintojai vis dar mėgsta hiacintų orchidėjos vardą.

 

Laukiame pavasario

Į klausimą, kada žydės kryputės, atsakyti galima apytiksliai: anksčiau ar vėliau pavasarį, gal net vasaros pradžioje. Viskas priklauso nuo to, kaip jos bus auginamos, kada pažadinamos augti.

Auginti kryputes geriausia vazonuose. Vasarą šios orchidėjos puikiai žaliuoja ir atvirame ore, ir kambaryje. Patogu žiemai jas nunešti į rūsį, kur laikosi vos kelių laipsnių šiluma.

Pavasarį krypučių vazonus namo galima parnešti anksčiau, netgi vasario mėnesį. Pajutusios šilumą šios orchidėjos pradeda želti, augti, kartu su lapais pasirodo žiedynai.

Pavasarį pamažu šylant orui vazonus galima nuo kovo laikyti šiltnamyje, uždarame balkone arba verandoje. Išnešti juos ten mėnesio pradžioje ar pabaigoje – tai priklauso nuo orų ir šiltnamio ar balkono konstrukcijos. Svarbu, kad dygstančių augalų nepaliestų šalnos.

Vėliau išneštos ir žemesnėje temperatūroje daiginamos kryputės ir žydės kur kas vėliau. Įprastą pavasarį žiedų galima sulaukti gegužę, kartais birželio pradžioje.

Ko šioms orchidėjoms reikia pavasarį? Svarbiausia – pakankamai drėgmės. Taip pat įvertinkite vazono dydį – ar augalui bus vietos plėstis per visą augimo sezoną? Substrato paviršiuje dar įžiūrimos pernykščių ūglių likučių vietos. Jei šie nuo krašto yra nutolę per 3 cm, orchidėjos galite nepersodinti. Jei pernai ūgliai buvo išdygę prie pat krašto, reikalingas didesnis vazonas.

Persodinti kryputes stenkitės prieš augimo pradžią. Atsargiai nuberkite substrato paviršių ir, padėję vazoną ant šono, išimkite šaknyną. Dalį substrato nupurtykite, bet saugokite šaknis. Jei neketinate krypučių dalinti, visą šaknyną perkelkite į didesnį vazoną ir užberkite nauju substratu. Gausiai palaistykite ir vandens perteklių išpilkite.

Rūta Beltienė

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2024 m. vasario mėnesio numeryje.

#SodoSpalvos; #Bletilla; #Orchidejos; #KambariniaiAugalai


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 18, penktadienis.
  • Saulė teka 07:54, leidžiasi 18:13.
  • Mėnulis teka 18:12, leidžiasi 09:18
  • Mėnulis Jautyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis spalio 17 d.
  • Liubartas, Lukas, Vaiva, Kęsminas, Kęsmina
  • Šaknų diena. Sodinkite česnakus, svogūnines gėles. Imkite derlių. Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis, nupurkškite karbamidu kamienus, šakas, nubaltinkite. Ruoškite kompostą, žemės mišinius. Kovokite su žemėje besiveisiančiais kenkėjais. Grėbkite lapus. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima raugti kopūstus.
  • Kėkštas miške garsiai rėkia – žiemos siekia. Kėkštas giles knibinėja – žiemą prašinėja.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius