Kaip auginti dumplūnes?
Atsakymas į klausimą, kaip auginti dumplūnes, labai paprastas – panašiai kaip pomidorus. Skirtumai labai nedideli. Tiek peruvinių, tiek filadelfinių dumplūnių sėklų ieškokite parduotuvėse. Sėti jas patartina truputį vėliau, kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje. Sudygti daigams reikia šilumos, o augdami jie stiebiasi labai greitai. Jei optimali dygimo temperatūra yra 25 ºC, tai sudygusias dumplūnes verta laikyti 18–20 ºC. Labai gerai, jei naktimis temperatūra nukrenta iki 15 ºC – tada jos neištįsta.
*Du tikruosius lapelius turinčius dumplūnių daigus pikuokite taip pat, kaip ir pomidorų. Patogu juos po vieną susodinti į nedidelius (iki 0,5 l talpos) vazonėlius.
*Sodinti dumplūnes galima savaite ar keliomis dienomis anksčiau nei pomidorų daigus – jos mažiau bijo vėsių naktų. Auginimo vieta parenkama šviesi, atvira. Dirvožemiui šie augalai nėra labai reiklūs, tinka bet kokia kompostu pagerinta daržo žemė. Laistymo režimas – kaip pomidorams (retai, bet gausiai: kartą per savaitę po kibirą vandens kiekvienam augalui). Jei lyja, laistyti beveik nereikia, nes drėgmės perteklius skatina lapų augimą, blogiau apdulkinami žiedai ir mažėja derlingumas.
*Nesodinkite dumplūnių tankiai. Augdamos jos šakojasi ir užima gan daug vietos. Geriau iš karto tarp sodinukų palikite 50–70 cm tarpus. Patogu juos sodinti lysvėje dviem eilėmis, išdėstant šachmatiškai.
*Vasarą priežiūra labai paprasta. Purenama žemė, neleidžiama želti piktžolėms. Pradėjusias šakotis dumplūnes reikia rišti prie kuoliukų, nes nuo vaisių svorio šakos linksta, gula ant žemės ir lietingu oru pradeda pūti vaisiai.
*Tręšti užtenka kartą per mėnesį pomidorams skirtų trąšų tirpalu.
*Rudenį dumplūnės būna gan tankios, susipynusiomis šakomis. Vėstant orams, žiedų mažėja ir vaisiai noksta lėčiau. Artėjant šalnoms, visus daugiau nei pusę veislei būdingo dydžio pasiekusius vaisius nuskinkite ir padėkite nokti kambaryje.
Pixabay nuotr.