• gegužės 1 d., Trečiadienis

Kaip įrengi ugniavietę ar židinį kieme?

Gal dėl išskirtinių ugnies galių mus užplūsta nenumaldomas džiaugsmas ir pasitenkinimas, kai stebime jaukiai plazdančius, šilumą skleidžiančius ugnies liežuvėlius. Turbūt todėl kiekvienas išpuoselėtas sodas privalo turėti mažą, tačiau saugią ir estetiškai svarbią erdvę ugnies karalijai. Tad kaip savo kieme įrengti ugniavietę arba židinį?

Ugniavietė

Tradiciškai kiemuose stovinčių ugniaviečių vidinis skersmuo, atsižvelgiant į jų paskirtį, svyruoja nuo 40 iki 100 cm. Jeigu ketinate statinį naudoti kaip sodo puošmeną, mėgautis ugnies teikiama šviesa ir šiluma, rekomenduojamas apie 60–80 cm skersmuo. Nedideliems susibūrimams užteks ir 70–90 cm skersmens ugniavietės.
Dažniausios – antžeminės ugniavietės. Tokioje ugniavietėje ugnis kūrenasi grindinio lygmenyje arba aukščiau. Pats paprasčiausias pavyzdys yra laužas, apdėtas didesniais akmenimis.
Antžeminei ugniavietei rekomenduojama naudoti vidutinio dydžio akmenis ir juos dėti taip, kad išorinių sienelių storis būtų ne mažesnis kaip 25 cm. Akmenis ugniavietei imkite atsparius karščiui. Jeigu nusprendėte jų ieškoti laukuose, rinkite tamsius – pilkai melsvus ir juodus.
Prieš pradedant mūryti po visa būsima ugniaviete iškasama iki 50 cm gylio duobė ir padengiama smėlio mišiniu. Galima kasti giliau ir betonuoti. Jeigu išbetonuosite visą ugniavietę ir neužpilsite smėlio, ugniavietėje nuolat rinksis lietaus vanduo.
Sienelėms rekomenduojama padaryti ir pamatėlį. Galima jį pabetonuoti arba paprasčiausiai į žemę įleisti akmenis. Kad šaltis neiškeltų, reikėtų po akmenimis papilti rupaus smėlio ir ant jo mūryti ugniavietę. Sienelės neturėtų būti labai aukštos, nes ugniavietė netiks kepsniams kepti, ugnis silpniau rusens. Reikėtų, kad tarp plokštumos, ant kurios bus kūrenama, ir sienelių viršutinės ribos, atstumas būtų ne didesnis kaip 40–60 cm. Jeigu norite turėti aukštesnę ugniavietę, pakelkite pagrindą.
 
TAIP PAT SKAITYKITE: Židinys ar ugniavietė: ką pasirinkti?


Tradiciniai židiniai

Parinkus židiniui tinkamą vietą, pirmiausia reikia išlieti pamatą. Kai kuriuose Lietuvos regionuose žiemos įšalas viršija 1 m, todėl rekomenduojamas pamato aukštis yra 1,5 m. Sienoms mūryti gali būti naudojamos plytos arba akmenys. Akmenys atrodo patraukliau, estetiškiau, tačiau jų paruošimas yra sudėtingas darbas. Mūrijimas iš plytų kur kas paprastesnis, nes jų nebereikia papildomai apdirbti.
Jeigu nusprendėte naudoti akmenis, žinokite kelias svarbiausias taisykles. Visų pirma juos reikia parinkti tinkamus ir atsparius karščiui. Akmenų apdirbimas ir paruošimas mūryti reikalauja turėti įgūdžių ir patirties. Pagal įtrūkius ir siūles jie suskaldomi taip, kad tiktų židiniui ir tinkamai gultų vienas prie kito.
Karkaso proporcijos turi būti tokios, kad židinys tinkamai funkcionuotų. Dažnai taupant medžiagas padaromas per trumpas kaminas, todėl gali būti silpna dūmų trauka ir prastai rusenti ugnis. Nereikėtų jo padaryti ir per aukšto, nes malkos sudegs per greitai ir visiškai nebus šilumos. O jeigu kaminas nebus pridengtas stogeliu, į vidų lis, jis drėks, dėl to prastės trauka.
Esminis reikalavimas, kurio privalu paisyti – ugniakuro mūrijimas šamotinėmis plytomis. Suformavus pagrindą, reikia pirma sumūryti ugniakurą ir tik po to jį apmūryti akmenimis, statyti kaminą.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 1, trečiadienis.
  • Saulė teka 05:40, leidžiasi 20:54.
  • Mėnulis teka 03:51, leidžiasi 11:10.
  • Mėnulis Vandenyje. Delčia
  • Anelė, Juozapas, Zigmantas (Zigmas), Žilvinas, Vydmantė
  • Gegutės diena. Tarptautinė darbininkų diena. Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu: į 10 l kibirą įpilti 100 ml 9 % acto arba citrinos rūgšties. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu. palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius