• liepos 27 d., Šeštadienis

Išmetate bulvių lupenas?

Nuskutus bulves, susidaro nemaža krūva lupenų. Jos naudojamos iš karto, o jei sodas toli – galima sudžiovinti arba sušaldyti. Taip, tai papildomas triūsas ir vargas, bet viskas dėl mūsų gerovės – tiek dėl sodo sveikatos, tiek siekiant sumažinti šiukšlių apimtis. Kurgi bulvių lupenos tinka?

 

 

 

 

 

 

*Lupenas dėkite į komposto dėžę – pavirs puikia trąša.

*Lupenas galima išbarstyti ant dirvos prieš kasant – greitai suyra, neskleidžia blogo kvapo, o daržas atrodo tvarkingiau. Jų nereikėtų palikti paviršiuje (pritrauks armiją pelių), nebent kaip masalą kenkėjams. Pasmaguriauti lupenų naktį atšliaužia sprakšių lervos, šliužai. Ryte jos surenkamos su kenkėjais ir sunaikinamos.

*Užkaskite bulvių lupenų po serbentų krūmais – šiems uogakrūmiams labai patinka krakmolas.

*Per žiemą sukauptas džiovintas bulvių lupenas pavasarį sudėkite į statinę, užpilkite vandeniu ir palaikykite, kol ištiš. Pamaišykite. Šią masę galėsite naudoti sodindami kopūstus, agurkus, moliūgus ir kitas daržoves, išskyrus priklausančias bulvinių šeimai. Išrauskite gilesnę duobutę daigui nei įprastai. Ant dugno padėkite maždaug pusę litro bulvių masės, užpilkite žemės, vėl bulvių masės ir žemės – tada sodinkite. Daržovių nereikės tręšti papildomai – lapai, kurie pirmieji šaukia apie vieno ar kito elemento trūkumą, liudys apie puikią augalų sveikatą. Be to, ši bulvių košė pritraukia ir mūsų mažuosius pagalbininkus sliekus, milijardus dirvoje gyvenančių bakterijų.

*Į krosnį sumestos bulvių lupenos išvalo dūmtraukį.

*Džiovintas ar šaldytas lupenas užpilkite vandeniu, palaikykite parą ir laistykite daržoves. Kad neužsikimštų laistytuvo galvutė, ją nuimkite ir skystį pilkite tiesiai prie šaknų. Tai puiki trąša agurkams, patisonams, moliūgams, aguročiams, svogūnams, kopūstams ir kitoms daržovėms, išskyrus pomidorus, paprikas, baklažanus – visi bulvinių šeimos augalai turi bendrų ligų, todėl rizikuoti neverta.

*Šviežios bulvių lupenos padeda kovoti su kolorado vabalais. Pasirodžius pirmiesiems kenkėjams, jų krūvelių padėliokite keliose daržo vietose. Kolorado vabalus vilioja bulvių kvapas. Kai smalsuoliai susirinks, tereikės susemti su lupenomis ir sunaikinti.

*Jei bulves skutate storai, lupenas su pumpurais galite sodinti (kai laikas tinkamas – lauke, jei dar ankstoka – į vazonėlį). Didelio derliaus nesulauksite, bet eksperimentuoti visada smagu.

*Lupenose gausu maisto medžiagų, reikalingų žmogaus organizmui. Bulves gerai nuplaukite, nušveiskite šepetėliu, supjaustykite skiltelėmis, pabarstykite druska, pipirais, kitais mėgstamais prieskoniais, apšlakstykite aliejumi ir kepkite orkaitėje – tikrai skanu!

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius