Kaip teisingai pasirinkti plėvelę?
Juoda plėvelė
Pirmoji sodininkų reakcija: „Juk ji nekvėpuoja! Šaknys užtrokš!“ Prisiminkite: dirvožemis kvėpuoja tik tada, kai yra kuo kvėpuoti. Jei yra kanalėlių, jis intensyviai kvėpuos net ir per tas angeles, kur pasodinti augalai. Kitu atveju dirvožemis dūsta, nors ir kasdien jį purentumėte.
Net po „nekvėpuojančia“ plėvele dirvožemio struktūra keičiasi. Šaltesniu paros metu viduje iškrenta kondensatas ir nuteka atgal. Tai didelis privalumas. Tačiau plėvelė nepūva, o tai trūkumas. Vadinasi, ja reikia uždengti tik tą dirvožemį, kuris patręštas organinėmis medžiagomis.
Daugelis baiminasi, kad plėvelė įkaista saulėje. Taip, ji įkaista, bet dirvožemis – ne. Juoda plėvelė nesukuria šiltnamio efekto, nes nepraleidžia šviesos.
Pagrindinis polietileninių plėvelių trūkumas – jos trumpalaikės: suplyšta per vienerius ar dvejus metus. Galima pridengti nuo saulės: uždėti ant viršaus šiaudų, pjuvenų, žolės. Po mulčiu plėvelė tarnaus kelerius metus.
Polietileno plėvelė
Polietileno plėvelė – tai nekvėpuojanti permatoma medžiaga. Ji sukuria šiltnamio efektą: šiluminiai (infraraudonieji) spinduliai praleidžiami, o šiltas oras neišleidžiamas. Vadinasi, toks mulčias vasarą netinka, bet juo mulčiuoti kompostines lysves šaltuoju metų laiku galima. Kompostas per žiemą bręsta, o maistingųjų medžiagų lietus neišplauna.
Šia plėvele galima uždengti ir komposto krūvą, ir mėšlą: išsaugos maistingąsias savybes ir greičiau supus. Vasarą ją reikia dėti ant viršaus tik nuo lietaus, kitaip krūva perkais.
Daržo plėvelė
Daržo plėvelė ir kitos neaustos medžiagos irgi permatomos, bet gerai „kvėpuoja“. Be to, atspindi daug šviesos – meta dalinį šešėlį. Karštomis dienomis dirvožemis po jomis neperkaista, o tai didelis privalumas! Bet jis greitai išdžiūsta. Tai trūkumas. Tiesa, per šį mulčią galima laistyti, bet tik neužaugusius augalus, nes lietaus vandenys sukelia grybelines ligas. Geriau šias medžiagas naudoti jauniems pasėliams ir sodinukams pridengti, norint apsaugoti jaunus agurkus ir pomidorus nuo rytinės rasos, baklažanus – nuo kolorado vabalų. Rimtesniems darbams jos nelabai tinka, nes yra nepatvarios.