Kambarinių augalų priežiūra kovo mėnesį
Pagaliau sulaukėme kalendorinio pavasario. Nesvarbu, kiek bus šilumos, bet šviesos tikrai gausime daugiau tiek mes, tiek mūsų numylėtiniai ant palangių. Dabar dienos trukmė tokia pati kaip atogrąžose, iš kurių kilusios dauguma kambarinių gėlių. Taigi, pats laikas pasiraityti rankoves ir kibti į darbą.
Pasiruoškime žemės mišinio
Jeigu fikusai, dracenos, filodendrai dar neleidžia naujų lapų, turime apžiūrėti jų šaknis. Tai rimtas darbas, kuriam reikia tinkamai pasiruošti: susirasti kelis vazonus, pagaląsti sekatorių, peilį ir žinoma, pasirūpinti švaraus substrato. Šiuo žodžiu vadinami žemės mišiniai, į kuriuos persodinsime augalus, ir nuo jų kokybės priklauso, kaip tie augs. Prekybos centruose beveik kiekvienos rūšies augalams yra siūlomi ypatingi substratai. Bet įdarbinkime savo sumaniąsias smegenis, nepasiduokime reklamai ir įsigykime tik durpių, smėlio bei komposto. Substratą susimaišykime patys. Geras turi atitikti tris pagrindinius reikalavimus: būti purus, imlus vandeniui ir tvirtai laikyti pasodintą augalą.
Grynos durpės netinka
Kompostinė žemė tinka daugumai augalų. Ji yra puri, trąši, turtinga mikroorganizmų, kurie padeda pasisavinti maisto medžiagas Tik sukulentams šios žemės nedėkime – per daug suvešės. Jiems įmaišykime daugiau smėlio, kad vanduo vazonuose nesilaikytų ir greičiau ištekėtų. Durpių dėkime saikingai ir tik gležniems augalams, kad palengvintume ir supurentume substratą. Laikui bėgant, jos suyra ir substratas susmenga. Be to, išdžiūvusios durpės sunkiai sugeria vandenį ir augalus reikia kruopščiai laistyti. Tad į jas grynas daugiamečiai kambariniai nesodinami!
Kambarinių gėlių persodinimas
Pasiruošę substrato, augalą su žeme išverskime ant popieriaus lapo ir gerai ištyrinėkime jo šaknis. Jeigu jos suplyšinėjusios, pajuodusios, gleivėtos, vadinasi, yra negyvos. Tokias turime nukarpyti iki gyvų dalių, o žaizdas pabarstyti trinta medžio anglimi. Naują vazoną parinksime pagal šaknis. Jeigu šaknų sumažėjo, tai ir jį imsime mažesnį už ankstesnįjį.
Kitų augti pradėjusių gėlių substrato kokybę įvertinkime vizualiai: jeigu jo spalva nepasikeitusi, atrodo purus ir yra užtektinai, o šaknys per dugno skylutes nesiveržia lauk, nepersodinkime. Tik tas, kurios didelės ir nebesilaiko stabiliai, perkelkime į didesnius vazonus. Pagailėkime durpėse vargstančių gėlių (tokių nusipirkome parduotuvėje) ir persodinkime į tinkamą substratą.
Falenopsiams galioja kitos taisyklės
Persodinti galima ir populiariuosius falenopsius. Tik šiuo atveju galioja labai griežtos taisyklės – jei jų nežinosime, šias orchidėjas prarasime. Falenopsius reikia persodinti tik tada, kai substrato žievės gabaliukai suyra į vientisą masę, o šaknų viršūnės yra žalios. Nesumanykime į visas puses išsiraizgiusių šaknų sukišti į vazoną. Jos yra savarankiškos ir auga ten, kur reikia: jeigu trūksta drėgmės – lenda į vazoną, o jeigu per šlapia – kerojasi ore.
Kaktusų priežiūra
Pagaliau kaktusus iš vėsių vietų galima perkelti į šiltas (jeigu žiemą buvome išnešę), o tuos, kurie stovėjo gyvenamajame kambaryje ir jau auga, pradėti laistyti. Tai rodo stiebų viršūnėse pasirodę šviesiai žali ruoželiai. Šiltą, saulėtą dieną kaktusus galima nuplauti po dušu kaip po tikru lietumi. Jie taps ne tik švaresni, bet ir gražesni, sveikesni, stipresni. Po šios procedūros gerai nupurtykime vandens lašelius. Augalus pastatykime šiltoje, šviesioje, bet ne saulėtoje vietoje, kad kuo greičiau nudžiūtų. Suprantama, šį darbą atliksime ryte, kad iki vakaro jie tikrai būtų sausi.
Jeigu reikia, kaktusus dabar galima persodinti. Ir dauginti sėklomis. O jų pasižvalgykime ant savo ir draugų namų palangių – gal ten vasarą žydėjusi mamiliarija sunokino uogytes? Jose yra mažyčių sėklų, kurias rūpestingai sudėkime ant sterilaus durpių substrato arba smulkaus smėlio. Tai malonus žaidimas.