• birželio 22 d., Šeštadienis

Kas žydi kaip saulėgrąžos, o dera kaip bulvės?

Topinambai (Helianthus tuberosus), dar vadinami bulvinėmis saulėgrąžomis, žieminėmis bulvėmis, Jeruzalės artišokais, yra kilę iš Šiaurės Amerikos. Į Europą jie pateko XVII amžiaus pirmojoje pusėje: pirmiausia į Prancūziją, vėliau į Italiją ir kitas šalis. Tačiau XVIII amžiuje, paplitus bulvėms, susidomėjimas topinambais sumažėjo. Pastaruoju metu požiūris į šias daržoves keičiasi iš naujo atradus naudą sveikatai. Jos vartojamos ir maistui, ir liaudies medicinoje. Gumbai maistine verte prilygsta bulvėms, derlius užauga netgi didesnis. 

 

 

Biologiniai ypatumai

Aukščiu topinambai lenkia daugelį daržo augalų. Stiebai užauga iki 2,5–3 m, viršuje šakoti, su stambiais lapais. Smulkūs žiedai panašūs į saulėgrąžų. Tai trumpos dienos augalai. Vasaros pirmoje pusėje jie augina lapus, šoninius ūglius, o vėliau formuoja gumbus (intensyviausiai rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais).
Ant požeminių ūglių susiformuoja gumbai. Jie gruoblėti, netaisyklingų formų (primena imbierą, gumbuotas bulves), su iškiliomis akutėmis, įvairių spalvų – nuo blyškiai rudos iki baltos arba nuo raudonos iki violetinės. Keras išaugina 10–30 įvairaus dydžio traškių gumbų su plona, be kamštinio sluoksnio odele. Žali gumbai skoniu primena riešutus, virti – artišokus. Jie vartojami žali, termiškai apdoroti, o visus metus – džiovinti.

Parengė Mėta Saulienė

 

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 22, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 23:22, leidžiasi 04:00.
  • Mėnulis Ožiaragyje 02:08. Pilnatis
  • Kaributas, Laima, Paulina, Paulinas, Tomas, Inocentas
  • Vasaros saulėgrįža
  • Šaknų diena. Tinkama diena derlių nuimti greitam naudojimui, tręšti, kad vešėtų ir gerai augtų vaisiai. Netinkama diena krūmus retinti, genėti gyvatvores.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius