• gruodžio 22 d., Sekmadienis

Keturios priemonės, kurios prisidės prie ankstyvesnio derliaus

Po žiemos daugelis žmonių pasiilgsta šviežių daržovių, o dar labiau – tų, kurios užaugintos savame darže ar tiesiog ant palangės. Agronomė Meda Mačiuitytė kartu su mama Dalia Mačiuitiene pastebi, kad pasirodžius pirmiesiems saulės spinduliams padidėja žmonių antplūdis ne tik į fizinę sėklų parduotuvę „Klėtelė“, bet ir į elektroninę www.kletele.lt. Pasirūpinti sėklų iš anksto – puiki mintis, nes geriausios ir rečiausios veislės būna išperkamos pačios pirmosios. Tačiau sėjos nereikėtų skubinti, nes jai negalioja taisyklė, kad kuo anksčiau pasėsime, tuo ankstyvesnis derlius bus. Šiuo metu rinkoje yra priemonių, kurios padeda paankstinti derlių. Apie jas rasite daugiau informacijos šiame straipsnyje.

 

Anksti pasėjus nereiškia, kad derlius bus ankstyvas

Pradedantiesiems augintojams gali pasirodyti, kad ankstyva sėja reiškia ir ankstyvą derlių. Tačiau tai yra mitas, nes augalai sėkmingai auga tik tada, kai patenkinami visi jų poreikiai: pakankamas kiekis drėgmės, maisto medžiagų ir oro, ventiliacija, apšvietimas, šiluma, tinkamo poringumo ir sunkumo dirvožemis. Pavyzdžiui, jei anksti pavasarį į šaltą dirvą pasėsime agurkų sėklas, jos net nepradės dygti, nes reikia bent 12 °C temperatūros. Tokioje dirvoje ilgiau pabuvusios sėklos tiesiog supūva. Ridikėliai dygsta 2 °C temperatūroje, tad mes juos vadiname pirmaisiais pavasario vitaminais, kuriuos turėtų auginti visi, kas gali juos valgyti (nerekomenduojama tiems, kurie serga kepenų, žarnyno, skrandžio ar širdies ligomis). Be to, per anksti pasėti daigai net namuose, kai pakanka šilumos, gali sudygti, bet išstyps būtent dėl nepakankamo kiekio šviesos. Tada reikia papildomo apšvietimo.

Tačiau jei nenorite savęs apsunkinti ir nusivilti, laikykitės ant pakelio nurodytų sėjos terminų. Na, o norėdami paankstinti derlių, naudokite priemones, apie kurias skaitykite toliau straipsnyje.

 

Veislės ankstyvumas lemtingas

Ne tik perkant maistą svarbu skaityti etiketes, bet ir perkant sėklas. Ant pakelio turi būti nurodyta, kokia yra pasirinkta veislė: ankstyva, vidutinio ankstyvumo, vidutinio vėlyvumo ar vėlyva. Nuo to priklauso vegetacijos laikotarpis (laikas nuo sėjos iki derliaus nuėmimo). Dažniausiai būna taip, kad kuo ankstyvesnė daržovė, tuo trumpesnis vegetacijos laikotarpis, o tai reiškia, kad tuo anksčiau galėsime valgyti derlių. Kai kur net rašoma vegetacijos trukmė dienomis, tad galima paskaičiuoti, kiek maždaug užtruks dygimo ir augimo procesas.

Mūsų rekomendacija būtų sėti skirtingo ankstyvumo daržoves ne tik todėl, kad derlių bus galima valgyti anksčiau, bet ir todėl, kad jo užteks ne tik per vasarą, rudenį, bet ir žiemai. Geriausias pavyzdys yra morkos.

*Pačios ankstyviausios – ‘Mokum H’, kurios užauga per 70–85 dienas, bet jas galima rauti jau po 50–60 dienų. Tada šios morkos būna pačios traškiausios ir sultingiausios. Norint paankstinti derlių, jų galima pasisėti iš rudens arba pasėjus balandžio mėnesį į dirvą užkloti agroplėvele. Šiltnamyje galima sėti jau nuo vasario mėnesio, jei tik dirva neįšalusi.

*Vidutinio ankstyvumo – ‘Baltimore H’. Užauga per 100 dienų, tad galima sėti nuo kovo vidurio (šiltnamyje) iki balandžio (tiesiai į dirvą) ar net gegužės. Ši veislė yra mūsų mėgstamiausia dėl universalumo – galima užsiauginti net tris derlius: ankstyvą, vasaros ir rudeninį.

*Vidutinio vėlyvumo morkos ‘Natuna H’ užauga per 117 dienų. Šakniavaisiai netrūkinėja ir atsparūs daugeliui ligų. Sėjamos nuo balandžio iki birželio mėnesio. Tinka ilgai sandėliuoti.

*Vėlyvosios – ‘Norway’. Užauga per 131 dieną. Šios morkos bukos, saldžios, lygia odele, vienodo didumo, netrūkinėja. Puikus pasirinkimas tiems augintojams, kurie nori jas išlaikyti ilgai per žiemą, nes nepraranda šviežumo, spalvos ir skonio. Sėjama į dirvą nuo balandžio iki gegužės mėnesio.

 

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. balandžio mėnesio numeryje.

Medos Mačiutytės nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 22, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:55.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 12:09.
  • Mėnulis Svarstyklėse 21:07, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Anna, Aneta, Dovilė, Gedvyda, Gedvydas, Ksavera, Rimbertas, Zenonas
  • Astronominės žiemos pradžia.
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite namus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas.
  • Koks oras yra gruodžio 22 dieną, toks bus ir kitų metų kovo mėnesį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius