Kiek laistyti agurkus ir kitas daržoves?
Dėl augalų troškulio kartais prarandame daug. Dėl sausros lėtai besivystantys agurkai būna kartūs ir lyg vatiniai, salotų lapai šiurkštėja, o svogūnų laiškai pasidaro per aitrūs, parausta smulkūs, nesubrendę pomidorai, susmulkėja ir suskyla žiedinių kopūstų galvutės, o bulvių keras užaugina 1–2 visaverčius gumbus ir saują smulkmės. Taigi kai lietus kažkur užtrunka, tenka imtis vandens skirstytojo vaidmens.
Nustatant laistymo eiliškumą, dažnumą ir vandens sąnaudas, reikia atsižvelgti į augalų prigimtį – išsivystymo stadiją, šaknų ilgį ir drėgmės išgarinimo greitį. Vandens trūkumas pavojingiausias sėjinukams ir užuomazgas auginantiems augalams.
Pirmiausia laistomi agurkai, nes jų šaknys išsidėsčiusios negiliai (iki 20 cm), o nuolatiniam stiebų augimui ir sultingų agurkėlių formavimuisi reikia didelio vandens kiekio. Panašūs ir šiuolaikinių krūminių aguročių poreikiai. Šios grupės augalai laistomi kas antrą dieną šiltu vandeniu, po 3–4 kibirus vandens 1 m2. Sudrėkinama visa lysvė. Naudojamas laistytuvas arba laistymo žarna su tinkliniu antgaliu, kad nuo šaknų nebūtų nuplauta dirva. Karštą dieną šiems augalams naudingas lengvas lietutis – po 1–2 l/m2.
Visų rūšių kopūstai – jų šaknys siekia 30–40 cm gylį – taip pat mėgsta gaivinantį laistymą. Liepos–rugpjūčio mėnesiais vienam augalui reikia po 4–5 l/m2 vandens. Vidutinio ankstyvumo kopūstai laistomi kas 7–8 dienas, o vėlyvieji baltagūžiai – kas 10–12 dienų. Likus 20–30 dienų iki derliaus nuėmimo, laistymas nutraukiamas. Žiediniai kopūstai ir brokoliai, sukantys galvutes, lepinami vandenėliu du kartus per savaitę. Dažnas laistymas būtinas paprikoms ir baklažanams: turėdami neilgas šaknis (iki 25 cm), jie išgarina daug vandens, ir, jei neužtenka drėgmės, numeta užuomazgas. Vandens norma – 2–4 l augalui.
Pixabay nuotr.