Kiemo tvarkymo darbai
Planuodami visų pirma pasirinkite atitinkamą mastelį (1:100 arba 1:50), pažymėkime tikslią namo vietą ir kitus svarbius buvusius bei planuojamus įrengti objektus. Tuomet apsvarstykite takų planą: kur jie ves, kuo juos klosite, kaip jie jungsis su senaisiais takais. Šįkart būtent šią – takų – struktūrą aptarsime plačiau.
Vienas iš pagrindinių sodybos elementų – kiemo takai
Namas ir kiemas negali egzistuoti kiekvienas sau – jie turi sudaryti visumą. Takai, vedantys į įvairias kiemo vietas, prasmingai suskirsto sklypą. Vingiuoti takeliai taip pat atrodo labai organiškai ir harmoningai įsilieja į bendrą kiemo struktūrą. Medžiagos, kuriomis grindžiami takai, gali būti labai įvairios. Į namą vedantis ir intensyviai naudojamas takas yra grindžiamas vienokia medžiaga, o retkarčiais naudojamas šalutinis takelis – kitokia. Pagrindinis į namą vedantis takas gražiausiai atrodys, jei bus sutvirtintas natūraliu akmeniu, o link komposto krūvos vedančiam takeliui gali užtekti dangos iš susmulkintos žievės mulčio. Vingiuotiems takeliams tiks smulkūs grindinio akmenėliai, o didelio formato akmenys čia gali būti išdėstyti kur ne kur. Pasirinktos medžiagos turi derėti ir prie namo stiliaus. Jos taip pat priklauso nuo šeimininko pageidavimo ir finansinių galimybių.
Tako link garažo nebūtina grįsti trinkelėmis. Daugeliu atveju pakanka suformuoti skiediniu sutvirtintą paviršių. Įvažos į garažą plotis turi būti bent 3 metrai, nes reikia vietos įlipti ir išlipti iš automobilio. Įvažos plotą aptaisome grindinio juosta. Patikrinkime nuolydį. Jei tik yra galimybė, vandens nubėgimo elementus nukreipkite į apsodintą plotą. Įvažos plotą ribokite apvado juosta – danga su apvadu atrodo tvarkingiau ir gražiau. Be to, jis sudaro apsaugą nuo besiskverbiančių piktžolių.
Vytautas Mankevičius
Visą straipsnį rasite gegužės „Mano sodyba“ numeryje.