Klausimai specialistams. Ar reikia leidimo statinio griovimui?
Kokios problemos gali kilti, negavus leidimo pastato griovimui?
Nepasirūpinus leidimu, kai jis privalomas, griovimo veiksmai būtų laikomi savavališkais, kiltų problemų ir norint nugriautą statinį išregistruoti iš Nekilnojamojo turto registro.
Koks statinys laikomas nugriautu?
Pagal Statybos įstatymą, statinio griovimas taip pat yra statybos rūšis. Tokios statybos tikslas – išardyti (išmontuoti) visas statinio konstrukcijas. Statinys laikomas nugriautu, jei jo konstrukcijų nelikę, arba likusios tik po žemės paviršiumi giliau kaip 0,5 m esančios laikančiosios konstrukcijos.
Kokias atvejais leidimas griauti nereikalingas?
Jei planuojama griauti kultūros paveldo statinį, SLD visada privalomas. Kitais ypatingųjų statinių griovimo atvejais SLD statinio griovimo projektui taip pat privalomas, išskyrus atvejus, kai, nedarant fizinės įtakos kitiems savininkams priklausančio turto būklei, išardomos (pašalinamos) likusios po statinio avarijos ar stichinės nelaimės arba natūraliai sunykusio, sugriuvusio statinio dalys. Tokios pat išimtys galioja ir savininko iniciatyva griaunant neypatingąjį statinį. Be SLD galima nugriauti ir nesudėtingąjį bei atskirai stovintį neypatingąjį statinį, jei nebus pakenkta kitų asmenų turtui. Teisėtai statomas ar statytas, bet neužbaigtas statyti statinys gali būti išardomas statinio savininko noru be SLD statiniui griauti.
Kokios baudos gresia už savavališką statinio griovimą?
Prieš pradedant griauti statinį nepasirūpinus SLD, kai jis privalomas, gresia patirti ne tik griovimo išlaidas. Administracinių teisės nusižengimų kodeksas už statinio savavališką griovimą numato nemažas baudas: neypatingojo statinio – nuo 600 iki 1 450 eurų, ypatingojo – nuo 2 900 iki 5 800 eurų. Jeigu statinys savavališkai griaunamas apsaugos reglamentų saugomoje teritorijoje, baudos gerokai didesnės. Juridiniams asmenims už tokius pat veiksmus tektų sumokėti dar daugiau.
Ar būtina pranešti VTPSI apie pastato griovimą?
Statytojui prieš griaunant neypatingąjį ar ypatingąjį statinį reikėtų nepamiršti apie pareigą pranešti Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) apie numatomą statybos darbų pradžią ne vėliau kaip prieš vieną dieną iki statybos pradžios. Pranešimai teikiami per Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą „Infostatyba“ (www.planuojustatyti.lt) arba raštu VTPSI departamentui.
Klausimus specialistams galite siųsti el. paštu redakcija@manosodyba.lt arba adresu „Mano sodyba“, Didlaukio g. 92-3, LT-08332 Vilnius.
Šį straipsnį taip pat rasite spalio „Mano sodyba“ numeryje.