• gruodžio 23 d., Pirmadienis

Klausimai specialistams: Geriamojo vandens kokybė – šulinio savininko rūpestis

Gamtos stichijai parodžius savo galią, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) perspėja gyventojus, naudojančius geriamąjį vandenį iš šachtinių šulinių ar gręžinių, kad didelės liūtys ir potvyniai gali pabloginti šių šaltinių vandens kokybę. Kaip dažnai tikrinti vandenį šulinyje? Kur galima patikrinti vandens kokybę? Į šiuos bei kitus klausimus atsako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Galdikienė.

Nuo ko priklauso geriamojo vandens kokybė?

Į šachtinius šulinius ar negilius gręžinius vanduo patenka iš arčiausiai žemės paviršiaus esančio vandeningojo sluoksnio. Vandens kokybė priklauso nuo šulinio ar gręžinio įrengimo, priežiūros, vykdomos ūkinės veiklos ir kitų veiksnių.
Asmenys, neprisijungę prie viešai tiekiamo geriamojo vandens tinklų, o individualiai besinaudojantys vandeniu iš šulinių ar gręžinių, privalo patys pasirūpinti geriamojo vandens sauga ir kokybe, tinkamai įrengti ir eksploatuoti šulinius, saugoti juos nuo taršos.

Kaip dažnai reikėtų tikrinti šulinio vandens kokybę?

Šulinių vandenį reikėtų ištirti ne rečiau kaip vieną kartą per metus, pavasarį, bet geriausia – du kartus, pavasarį ir rudenį. Pastebėjus, kad pasikeitė geriamojo vandens skonis, kvapas ar spalva, ženkliai padidėjo vandens lygis šulinyje, reikėtų atlikti tyrimus papildomai. Gyventojams, kurių šulinių vandenyje nustatomas per didelis nitratų ar nitritų kiekis, rekomenduojama maistui naudoti fasuotą vandenį, įsirengti specialius filtrus nitratams šalinti ar išgręžti naują, gilesnį gręžinį, jei yra galimybė – prisijungti prie viešai tiekiamo geriamojo vandens tinklų. Pagrindiniai nitratų, nitritų šaltiniai yra žemės ūkio trąšos, mėšlas, pūvančios gyvūninės kilmės ar augalinės liekanos, netinkamai įrengta ar neprižiūrima nuotekų sistema.

Kuo dažniausiai būna užterštas vanduo?

Pastarųjų metų šachtinių šulinių vandens tyrimų duomenys rodo, kad gruntinis vanduo nėra saugus vartoti – vidutiniškai beveik pusėje tirtų šulinių cheminiai ar mikrobiologiniai rodikliai neatitiko nustatytų normų. Šachtinių šulinių geriamajame vandenyje dažniausiai aptinkama per daug azoto junginių: nitratų, nitritų, amonio. Vanduo, kuriame nitratų ar nitritų kiekiai viršija leistinas normas, neturėtų būti naudojamas maistui. Jei šulinių vandenyje nustatoma mikrobiologinė tarša – randama žarninių lazdelių, enterokokų, prieš geriant tokį vandenį ar naudojant jį maistui gaminti, rekomenduojama bent vieną minutę jį pavirinti, o pačius šulinius nedelsiant išvalyti ir dezinfekuoti.

Kur galima ištirti savo šulinių vandenį?

Geriamojo vandens mėginiai laboratoriniams tyrimams priimami:
* Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI) – J. Kairiūkščio g. 10, Vilnius, tel.: (8 5) 278 04 70, (8 5) 278 0481;
* NMVRVI Kauno teritoriniame skyriuje – Tilžės g. 18, Kaunas, tel. (8 37) 26 02 00;
* NMVRVI Panevėžio teritoriniame skyriuje – Pažagienių k. 26, Panevėžio r., tel.(8 45) 55 13 95;
* NMVRVI Šiaulių teritoriniame skyriuje – Ragainės g. 80, Šiauliai, tel. (8 41) 54 07 31;
* NMVRVI Klaipėdos teritoriniame skyriuje – Kretingos g. 62 , Klaipėda, tel.: (8 46) 35 12 49, (8 46) 40 13 55);
* NMVRVI Telšių teritoriniame skyriuje – Luokės g. 99, Paežerės k., Telšių r., tel. (8 444) 78 717;
* VMVT Alytaus valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje – Statybininkų g. 73, Alytus, mob. tel. (8 615) 43768;
* VMVT Marijampolės valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje – Kauno g. 100A, tel. (8 343) 71 913;
* VMVT Tauragės valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje – Paberžių g. 14, Tauragė, tel. (8 446) 61 475;
* VMVT Utenos valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje – Aušros g. 84, Utena, tel. (8 389) 51 493.

Klausimus specialistams galite siųsti el. paštu redakcija@manosodyba.lt arba adresu „Mano sodyba“, Didlaukio g. 92-3, LT-08332 Vilnius.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 23, pirmadienis.
  • Saulė teka 08:41, leidžiasi 15:55.
  • Mėnulis teka 00:20, leidžiasi 12:15.
  • Mėnulis Svarstyklėse. Delčia
  • Mina, Veliuona, Viktorija, Vilbutas, Vilbutė, Vilė, Vilys
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite namus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas.
  • Gruodžio šiluma vėlyvą pavasarį, gruodžio šaltis karštą su perkūnijomis vasarą žada.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius