• gruodžio 23 d., Pirmadienis

Klausimai specialistams. Kad ugnis šildytų, bet nenaikintų

Atvėsus orams, pasipylus krituliams, visi skubame į namus užkurti židinį ar krosnį. Smagu stebėti, kaip židinyje šoka liepsnos, o patalpoje pasklinda malkų traškėjimo garsas. Ugnis – šviesos ir šilumos teikėja, kaminas – „namo širdis“. Nesvarbu, iš kokių medžiagų pastatytas kaminas – keramikos, šamoto ar metalo skardos, tačiau laiku neišvalytas jis gali tapti gaisro priežastimi. Ko negalima deginti krosnyje? Kokie įtaisai gali išgelbėti nuo gaisro? Aktualia informacija dalijasi Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus inspektorė Airida Kurklinskienė.

Ar, įvykus gaisrui, šeimininkui gali tekti mokėti baudą?

Prasidėjus kūrenimo sezonui, retą dieną negirdime apie kaminuose degančius suodžius. Ugnis ne tik šildo, bet ir žudo. Saugus būstas džiugins tik tuomet, jei tinkamai prižiūrėsite savo krosnį, židinį ir dūmtraukį. Senovėje manyta, jog už gerą ugniai, ugnis atsilygins tuo pačiu, deja, taip būna ne visada. Svarbu suprasti, kad, nesilaikant saugos reikalavimų, namuose gali kilti gaisras: taip būna, kai šeimininkai tinkamai neprižiūri savo šildymo įrenginių. Rūpinkitės kaminu, jei nenorite į svečius kviesti ugniagesių! Atvykus ugniagesiams, gali tekti sumokėti ir baudą už gaisrinių saugos taisyklių reikalavimų pažeidimus.

Kaip dažnai reikia valyti dūmtraukius? Ko negalima deginti krosnyje?

Verta įsiklausyti į ugniagesio patarimus dėl šildymo įrenginių eksploatavimo – rekomendacijos nieko nekainuoja. Atkreipkite dėmesį, jei krosnis yra kūrenama kasdien, dūmtraukius rekomenduojama valyti ne rečiau kaip kartą per ketvirtį. Kaupiantis suodžiams, didėja ne tik gaisro grėsmė, bet ir blogėja trauka, sunaudojama daugiau kuro. Kamine suodžiai kaupiasi, jeigu naudojate netinkamą kurą – pernelyg drėgnas malkas, plastiką, skudurus ar kitas atliekas. Jiems degant, krosnis smarkiai įkaista. Todėl nelaikykite ant jos degių daiktų. Nereta gaisro priežastis – ant krosnies džiovinamos malkos. Kamine užsidegus suodžiams, labai pavojingi net mažiausi plyšiai dūmtraukyje. Dėl didelio slėgio žiežirbos pro juos gali patekti į aplinką ir sukelti gaisrą. Kaminus reikia nutinkuoti bei nudažyti baltu kalkių skiediniu.

Ar galima uždaryti sklendę, kol ugnis dar rusena?

Kūrendami krosnį, niekada nepalikite pravirų pakuros durelių. Kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų prikalti skardos lapą arba įrengti nedegų pagrindą. Pavojų kelia ne tik ugnis, bet ir kūrenimo metu susidariusios smalkės. Iškūrenę krosnį, norėdami, kad ji per greitai neatvėstų, per anksti neužstumkite sklendės. Uždarykite ją tik įsitikinę, kad ugnis baigė degti. Išsiskiriančios smalkės labai pavojingos gyvybei! Smalkės neturi nei kvapo, nei spalvos. Svarbu žinoti, kad žmones, buvusius smalkėmis užterštoje patalpoje, būtina vežti į ligoninę, kad medikai įvertintų jų būklę. Darykime viską, kad taip nenutiktų, ir susimąstykime, kiek verta jūsų ar jūsų artimųjų gyvybė.

Kokie įrenginiai gali padėti išgelbėti nuo gaisro pačioje pirmoje gaisro stadijoje?

Namuose siūlome įsirengti anglies monoksido signalizatorių ir autonominį dūmų detektorių, kuris informuoja apie gaisrą pirmoje gaisro stadijoje, kai gyventojai dar gali išsigelbėti patys ir užgesinti gaisrą. Ne veltui sakoma, kad „žmogus – savo likimo kalvis“. Tik nuo jo priklauso, ar jis susitaiko su esama padėtimi, ar bando įvykius pakreipti kita linkme. Žinoma, ugniagesiai gelbėtojai visuomet atvyks pagelbėti įvykus gaisrui, tačiau verčiau pasistengti užkirsti jam visus kelius.

Klausimus specialistams galite siųsti el. paštu redakcija@manosodyba.lt arba adresu „Mano sodyba“, Didlaukio g. 92-3, LT-08332 Vilnius.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 23, pirmadienis.
  • Saulė teka 08:41, leidžiasi 15:55.
  • Mėnulis teka 00:20, leidžiasi 12:15.
  • Mėnulis Svarstyklėse. Delčia
  • Mina, Veliuona, Viktorija, Vilbutas, Vilbutė, Vilė, Vilys
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite namus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas.
  • Gruodžio šiluma vėlyvą pavasarį, gruodžio šaltis karštą su perkūnijomis vasarą žada.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius