Klausimai specialistams. Mažiausias galimas sklypas namo statyboms
Koks yra mažiausias sklypo dydis, kuriame galima statyti gyvenamąjį namą?
Norint statyti individualų gyvenamąjį namą minimalus žemės sklypo dydis ir statinių išdėstymas sklype turi atitikti Aplinkos ministerijos nustatytus vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų reikalavimus. Apskritai vienbučiam ar dvibučiam gyvenamajam namui skirtas žemės sklypas negali būti mažesnis kaip 400 m2. Kai pasirenkamas vienbučio blokuoto užstatymo tipas, kiekvienam namui skirtas sklypas (arba jo dalis) turėtų būti ne mažesnis kaip 200 m2.
Ar nustatyta, koks turi būti mažiausias gyvenamojo namo sklypo dydis Vilniaus mieste? Kitose Lietuvos savivaldybėse skiriasi mažiausias nustatytas individualaus namo sklypo dydis ar jis vienodas visoje Lietuvoje?
Minimalaus namui skirto žemės sklypo dydžio reikalavimas galioja visoje Lietuvoje. Apskritai 500 m2 dydžio sodo sklype Statybos įstatymo nustatyta tvarka galima statyti arba rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą ir jo priklausinius arba vieną sodo namą ir jo priklausinius, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų, nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir nepažeidžiant trečiųjų asmenų teisėtų interesų.
Planuojant gyvenamojo namo statybą reikėtų įvertinti ir maksimalų sklypo užstatymo tankį, pavyzdžiui, 400 m2 dydžio žemės sklypo užstatymo tankis negali viršyti 40 proc., o 600 m2 – 35 proc. Užstatymo tankis – tai pastatų ir turinčių stogą inžinerinių statinių antžemine dalimi užstatomo ploto, nustatomo pagal išorinių sienų arba kitų atitvarų projekciją į žemės paviršių, santykis su žemės sklypo plotu.
Pažymėtina, kad vietos savivaldybės taryba gali savo sprendimu kurortuose ir saugomose teritorijose sumažinti 600 m2 ir didesnių sklypų teritorijų planavimo dokumentuose maksimalų sklypo užstatymo tankį.
Kokio dydžio sklypai populiariausi Lietuvoje?
Inspekcija nedisponuoja šia informacija, dėl žemės sklypų dydžių statistikos reikėtų konsultuotis su Nacionaline žemės tarnyba.
Žemės sklypo užstatymo tipas. Kas jį lemia?
Įvertinus teritorijoje vyraujančią ir (arba) galimą pastatų ir erdvių išdėstymo struktūrą ir visumą teritorijų planavimo dokumentuose gali būti nustatomas žemės sklypo (-ų) užstatymo tipas (sodybinis užstatymas, vienbutis blokuotas užstatymas, perimetrinis užstatymas ir pan.). Pavyzdžiui, sodybinio užstatymo žemės sklype gali būti statomas tik vienas vienbutis arba dvibutis gyvenamasis namas su pagalbinio ūkio paskirties pastatais, o vienbučio blokuoto užstatymo teritorijoje numatyta galimybė statyti tik blokuotus vienbučius gyvenamuosius namus.
Kontaktai:
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos A. Vienuolio g. 8 (209 kab.), 01104 Vilnius
www.vtpsi.lt
Trumpai ir aiškiai