Kodėl fikusas meta lapus?
„Neseniai dovanų gavau smulkialapį fikusą Benjamine Wiandi. Jau rytojaus dieną medelis numetė keletą lapelių. Kaip jį prižiūrėti, kaip laistyti, kas jam patinka? Skaičiau įvairiuose interneto tinklapiuose apie šios rūšies fikuso priežiūrą, tačiau informacija daug kur skiriasi. Prašau parašyti, kaip teisingai jį prižiūrėti ir ką daryti, kad vešliai augtų ir nemestų lapelių?“
Svyruokliniai, arba Benjamino, fikusai auginami šviesioje, iš dalies saulėtoje ir šiltoje vietoje. Laistomi reguliariai, vos tik apdžiūsta žemės paviršius, ne vėsesniu nei kambario temperatūros vandeniu. Mėgsta purškimą šiltu vandeniu. Veislė ‘Wiandi’ išsiskiria kreivomis šakomis ir truputį lėtesniu augimu. Žiemą fikusai dažnai numeta šiek tiek lapelių. Jei jų krenta daug, galbūt augalui per šalta, per tamsu arba nevienodai drėgna žemė. Net ir nubarstę daug lapų fikusai pavasarį atsigauna.
„Krenta ką tik sukrauti orchidėjos pumpurai. Orchidėja metus ilsėjosi. Ji labai didelė, graži, daug didelių lapų. Ant vienos šakos pradėjo skleistis pumpurai, o nuo kitos – byrėti. Kodėl?“
Besiruošiančios žydėti orchidėjos jautriai reaguoja į aplinkos sąlygų pasikeitimą. Kartais joms nepatinka kita puse į šviesą pasuktas vazonėlis, įjungtas patalpų šildymas ar vėsus oro srautas iš lauko. Kartais šios gėlės žiedinių pumpurų sukrauna daugiau, negu gali išmaitinti, ir dalis jų nubyra. Jei orchidėjos gerai auga, ateityje žydės gausiau. Nepamirškite patręšti.
„Birželio mėnesį gavau dovanų stambialapį fikusą. Laikiau jį ant palangės. Augo labai gerai, bet neseniai persodinau, nes pagalvojau, kad vazonėlis per mažas. Dabar pradėjo nuo apačios džiūti ir kristi lapai. Gal dar galima augalą išgelbėti?“
Fikusų lapai pradeda kristi, kai trūksta šviesos, per šalta žemė arba padėkluose paliekama vandens. Patikrinkite, ar jūsiškiam augalui ant palangės nešalta, ar neužsikimšo drenažo skylutės. Žiemą laistyti reikia saikingai – vandens pilama tik tada, kad pradžiūsta žemės paviršius.
„Balkone auginamų pelargonijų lapai pasidarė skylėti, tarsi nugraužti, lyg nuplėšytais kraštais. Jokių vabalų nepastebėjau, graužikų nėra. Kas joms galėtų būti?“
Pelargonijų lapų kraštus gali apgraužti pelėdgalvių lervos arba šliužai. Pastarieji dieną slepiasi po vazonais, drėgnuose plyšiuose ir juos pastebėti labai sunku. Apžiūrėkite augalus vėlai vakare (sutemus, po kelių valandų staiga įjunkite šviesą). Galimai tada ir pamatysite kenkėjus.
„Kaip auginti orchidėją Oncidium? Kokioje žemėje ją sodinti? Kokių sąlygų šiam augalui reikia? Ar galima pastatyti ant palangės kartu su kitomis gėlėmis?“
Oncidijoms reikia gaivaus oro, daug šviesos (bet ne tiesioginių spindulių) ir saikingos šilumos. Saulė jas gali apšviesti anksti rytą ir vakare, o nuo vidurdienio kaitros būtina saugoti. Mėgsta drėgną orą, bet purkšti svarbu atsargiai, kad vanduo nesikauptų tarp lapų. Šios gėlės laistomos reguliariai minkštu vandeniu, kas mėnesį tręšiamos orchidėjų trąšomis. Rudenį ir žiemą palankiausia temperatūra yra 15–18 °C. Tada jos laistomos mažiau, nebetręšiamos. Oncidijas galima auginti pakabintas krepšeliuose arba pastatytas ant palangės prie rytinių ar vakarinių langų.
Laba diena Kada purksti medzius