Kur panaudoti kiaušinių lukštus?
Nemeskite kiaušinių lukštų į šiukšlių konteinerį – jie gali būti naudingi. Vienas lukštas sveria apie 10 g. Jei šeimoje yra 4 asmenys ir kiekvienas per savaitę suvalgo po 3 kiaušinius, per metus galima sukaupti 6 kg vertingos žaliavos, galinčios pagerinti dirvos derlingumą.
*Kiaušinių lukštais galima tręšti kambarinius ir lauko augalus. Jie užpilami vandeniu, palaikomi parą ir gautu skysčiu laistoma. Kitas būdas – lukštai susmulkinami ir įterpiami į dirvą (kuo mažesni gabaliukai, tuo geriau).
*Kiaušinių lukštuose gausu kalcio karbonato, kuris mažina dirvos rūgštingumą.
*Stambesnius kiaušinių lukštų gabalus naudokite kaip drenažą vazonų augalams.
*Maltais kiaušinių lukštais mulčiuokite ratilius – šios gėlės nenukentės nuo puvinių, užaugs sveikos ir gražiai žydės.
*Stambesnių lukštų gabalų pabarstykite aplink augalus, kuriais pasmaguriauti atšliaužia sraigės ir šliužai.
*Sumaltus lukštus sumaišykite su nerafinuotu saulėgrąžų aliejumi ir dėkite į kurklių urvus – pasisotins ir žus.
*Kiaušinių lukštai gali tapti mažyčiais vazonėliais daiginimui. Dugne stora adata pradurkite skylutę. Lukštą pripildykite drėgno substrato ir pasėkite sėklas.
*Kiaušinių lukštai apsaugo kopūstus nuo kopūstinio baltuko. Į lysvę prismaigstykite pagaliukų, kad jie būtų kuo aukščiau už daržoves ir užmaukite po kiaušinio lukštą. Drugiai aplenks kopūstų lysvę, o daržas atrodys labai įdomiai.
*Jei laikote vištas, į lesalą įmaišykite kiaušinių lukštų, turtingų kalcio. Tai ypač aktualu žiemą. Į lesyklėlę taip pat paberkite smulkintų kiaušinių lukštų.
Svarbu žinoti
*Ilgėliau palaikę kiaušinių lukštus, pajusite dvoką. Blogą kvapą skleidžia baltymo likučiai – pradeda pūti. To išvengsite, jei prieš kaupdami lukštus išplausite ir išdžiovinsite. Sumalti jie užims mažiau vietos ir bus lengviau pasisavinami.
*Kiaušinių lukštai suyra lėtai, tad į dirvą įterpiami saikingai. Jų padauginus, prastai auga pomidorų, baklažanų, paprikų ir kiti daržovių daigai. Tai suaugusių augalų trąša.
Pixabay nuotr.