• birželio 13 d., Ketvirtadienis

Kurios dumplūnės skanesnės?

Nors parduotuvėse jau galima rasti dumplūnių vaisių, supakuotų į nedideles dėžutes, o konditeriai jais puošia tortus, jas nedrąsiai sodiname soduose. Gal šie neįprasti augalai atrodo nepatikimi, o gal įsivaizduojame, kad kilę iš šiltųjų kraštų… Iš tiesų jas auginti nėra sudėtingiau nei pomidorus.

 


Filadelfinės dumplūnės derlius. Vaisiai yra apie 5 cm skersmens.

 
Dvi skirtingos rūšys
 
Valgomosios dumplūnės – šakoti vienmečiai augalai. Jos skiriasi augumu, vaisių dydžiu ir skoniu. Dažniausiai auginamos peruvinės dumplūnės (Physalis peruviana var. edulis) ir filadelfinės dumplūnės (Ph. ixocarpa) veislės.
Peruvinės dumplūnės – gausiai šakoti vidutinio aukščio (apie 50 cm) augalai. Žiedeliai smulkūs, gelsvi su mažomis rudomis dėmelėmis ant vainiklapių, skleidžiasi visų lapų pažastyse. Jie savidulkiai, ir vainikėliui nukritus taurėlapiai apgaubia besivystantį vaisių. Vienas augalas gali sunokinti iki 200 vyšnios dydžio vaisių. Gerai sunokę jie būna tamsiai geltoni arba oranžiniai, o gaubiamoji taurelė – sausa, sudžiūvusio šiaudo spalvos. Prinokę vaisiai byra ant žemės. Kadangi augalai nuolat auga ir žydi, pirmieji vaisiai renkami liepos viduryje, o paskui – du kartus per savaitę. Kadangi peruvinės dumplūnės mėgsta šilumą ir yra gana nedidelės, jas galima auginti polietileno šiltnamiuose, kurie dažnai vėdinami.
 
Danutė Baltrūnienė
 
Plačiau apie dumplūnes skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ rugsėjo numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 13, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 12:04, leidžiasi 01:40.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 6 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves, kurios derlių augina virš žemės, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, braškes, persodinti kambarines ir balkono gėles, sėti veją. Netinkamas metas sėti ir sodinti gūžines salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius