Kūryba iš armatūros siūlų
Šių metų lapkričio 23–iąją 77–ąjį gimtadienį švęsianti Anelė Araminienė – savitos kūrybos menininkė. Audėja, mezgėja, siuvėja, drožėja, tapytoja, skulptorė, kulinarinio paveldo puoselėtoja… Sunku net išvardyti visas šios tautodailininkės veiklos rūšis ir pomėgius. Tapyti Anelė pradėjo 1988–1989 metais. Drožti – 1987–aisiais. Be šios veiklos, moteris dar ir muzikuoja – groja armonika. Linksma, nuoširdi ir itin veikli asmenybė rimtai ėmėsi kūrybos tada, kai ūgtelėjo vaikai, kai atsirado daugiau laiko sau. 2005 m. jai suteiktas liaudies kūrėjos statusas.
Ėmė rūpintis gėlynais
Anelė Araminienė, gimusi Gimžiškių kaime, Utenos rajone, kaip pati sako, „čia va tuoj už kalniuko“, nuo 1961–ųjų gyvena a. a. vyro Algirdo (mirusio 1996 m.) tėviškėje, Gudėniškių viensėdyje. Araminai užaugino penkis vaikus, turi 10 anūkų ir 4 proanūkius. Netoliese vienas iš sūnų pasistatė namą, ėmėsi ūkininkavimo ir dažnai užsuka pas mamą. Dukra su šeima gyvena Anglijoje. Likę vaikai išsiblaškę po Lietuvą, aplanko vos tik randa galimybę.
Vos atsiradusi vyro tėviškėje, Anelė ėmėsi prižiūrėti sodybos gėlynus. Pradžioje jų buvo tik priekyje, o Anelė gėlynų erdves išplėtė, įrengdama naujus plotus aplinkui visą namą. Sklypas – nemažas, vien aplink namą – visas hektaras. Pasak šeimininkės, anksčiau čia aplinkui dar daugiau gėlių būta, dabar dalis sumažinta, nes jėgų stinga. Kai Anelė ištekėjo už Algirdo, panašiu metu šeimos lizdą paliko ir santuokas sukūrusios abi vyro seserys, tad namus liko dalytis tik su uošviais, o gėlynai atiteko jai vienai.
Sodyboje apstu senovinių gėlių: vien įvairiaspalvių bijūnų – daugiau kaip 40 skirtingų. „Aš nenaikinu senovinių gėlių, jos man patinka, mėgstu visas žydinčias“, – sako moteris. Anelės sodyboje augalai ir pirkti, ir dovanoti, ir išmainyti. Utenos rajone skelbiamuose gražiausios sodybos konkursuose Anelės sodyba ne kartą buvo įvertinta ir apdovanota: apie tai byloja gausybė kambaryje ant sienos sukabintų padėkos, garbės ir kitokių raštų.
„Anksčiau buvo mažai tokių, kas sodybas tvarkė. Sau gi darai, ne kitam. Pavakary, kai oras geras, einu palei gėles, apeinu visas. Lelija štai nudžiugino kartą su 38 žiedų kupeta. Birželį paukščių patinėliai linksmina“, – pasakoja moteris. Sodyboje yra gandralizdis, čia vaikus peri gandrai.
Česlava Deinarovič
Visą straipsnį rasite lapkričio „Mano sodyba“ numeryje.