• gegužės 2 d., Ketvirtadienis

Liepą – ne atostogauti, o darže šeimininkauti

Liepos mėnesį daugelis žmonių pasiima atostogas ir planuoja išvykas. Turint sodą ar daržą reikia nepamiršti, kad augalai neatostogauja ir toliau sėkmingai maitinasi, auga. Jų poreikiai turi būti patenkinti net per mūsų atostogas, priešingu atveju teks nusivilti grįžus, nes visos ankstesnės pastangos nueis veltui. Apie tai, kaip paruošti augalus ir kokių darbų negalima ignoruoti liepos mėnesį, papasakos parduotuvės „Klėtelės“ konsultantė Dalia Mačiuitienė ir agronomė Meda Mačiuitytė.

 

 

Laistymas – pirmas darbas!

 

Liepa gali būti karšta, todėl svarbu reguliariai laistyti augalus, ypač sausringu oru. Tai geriau daryti anksti ryte arba vėlai vakare, kai temperatūra mažesnė ir vanduo geriau įsisavinamas, o lapai nenudegs. Kyla klausimas, kada – ryte ar vakare – geriau laistyti. Jei kieme yra šliužų, tai geriau daryti ryte, nes jie mėgsta veistis drėgnose vietose ir ten sunaikina viską, kas žalia.

Na, o ką daryti, jei atostogaujate kasmet ir dažniausiai liepos mėnesį? Rekomenduojame įsirengti automatinę laistymo sistemą. Ji ne tik leis ramiai atostogauti, bet ir padės sutaupyti daug laiko, augalai nejaus perlaistymo ar drėgmės trūkumo ir mažiau stresuos. Jei laistymo sistema dar atrodo sunkiai įrengiama, svarbiausia nepalikti augalų likimo valiai per atostogas ir pasirūpinti, kad kas nors ateitų jų palaistyti. Jei sodo ir želdynų augalai yra gerai įsitvirtinę ir auga ne pirmus metus, galite šiek tiek ramesne širdimi juos palikti, prieš tai gerai palaistę. Tačiau jei turite daržo augalų ar jaunų vaismedžių, vaiskrūmių, vazoninių augalų, jų nepalikite be vandens ilgesniam laikui. Prašykite pagalbos.

Laistymui nenaudokite gręžinio vandens, kuris yra šaltas. Šaltam vandeniui ypač jautrūs agurkai, tad nesistebėkite, jei jie nustos augti ir lapai atrodys nekaip. Geriausia naudoti nusistovėjusį vandenį, kuris yra oro temperatūros ir visos nereikalingos dalelės nusėda ant indo dugno.

Tręšimas – antras darbas!

 

Vasarą augalai intensyviai auga ir jiems yra reikalingas papildomas tręšimas. Svarbu nepamiršti, kad auga derlius, kurį valgome, tad ir jiems būtina duoti „pavalgyti“. Tie žmonės, kurie pasisako prieš tręšimą, dažniausiai galvoja, kad naudoti galima tik mineralines (chemines) trąšas. Tačiau tiesa ta, kad galima naudoti ir organines (ekologiškas) trąšas: mėšlą, sapropelį, namų sąlygomis pagamintus užpilus ir t. t. Svarbu žinoti, kokių maisto medžiagų turi kiekvienas produktas ir naudojant juos kelis nepadauginti. Daugelis natūralių trąšų pagamintos azoto pagrindu, tad jų padauginę turėsite daug žaliosios masės, bet negausite kokybiško ir produktyvaus derliaus.

Jei pasisakote už mineralines trąšas, jas rinkitės pagal sezoniškumą ir augalų rūšį, nurodytą ant pakuotės. Be to, atsiradus kokių nors pakitimų dėl prastos mitybos, o ne ligos ar kenkėjų požymių, reikėtų atkreipti dėmesį į NPK santykį. Jis taip pat turi būti nurodytas ant trąšų pakuotės.

Medos Mačiuitytės nuotr.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. liepos mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius