Lobuliarijos: neįmanoma nepamilti…
Šios vienmetės vardas – pajūrinė lobuliarija (Lobularia maritima). Anglakalbiai ją vadina sweet alyssum ‘saldus laibenis’. Čia ir prasideda painiava – laibenis (Alyssum) – kito, irgi bastutinių (Brassicaceae) genčiai priklausančio augalo pavadinimas. Jiedu išties panašūs ir žiedų sandara, ir išvaizda, turtingi medaus. Botanikai įžvelgtų ir aprašytų daug skirtumų, bet gėlių mylėtojams nepasiklysti laibenių ir lobuliarijų labirintuose padės žiedų spalva. Laibeniai – geltoni, o lobuliarijos – baltos, įvairių atspalvių mėlynos, violetinės, rožinės.
Populiaresnės veislės
Lobuliarijos, palyginti su kitomis vienmetėmis, užmirštos nepelnytai. Būtent šie augalėliai be didelių pastangų sukuria tankius, kvapnius nepaliaujamai žydinčius kilimus, pagyvina vejos pakraščius, gėlynus, gali tapti alpinariumo akcentu, sodinami palei takus ir, daugeliui pasirodys netikėta, puikiai tinka auginti vazonuose ir kabamuosiuose krepšiuose. Įvairių veislių aukštis 8–40 cm.
Sėklų parduotuvėse galima įsigyti įvairių spalvų pajūrinių lobuliarijų sėklų. Ne be reikalo veislių baltais žiedais pavadinimuose yra dažnas žodis sniegas (angl. snow) – besišakojantys kereliai tankiu kilimu padengia tuščius žemės plotus ir iš toli primena sniego marškas. Populiaresnės veislės baltais žiedais – ‘Snow Carpet’, ‘Snow Cloth’. Jas puikiai papildys rožiniais žiedais žydinčios ‘Rosie O’ Day’, ‘Easter Bonnet Deep Pink’, ‘Easter Bonnet Deep Rose’ ir violetinė ‘Violet Queen’. Retesnės šviesiai ir tamsiai oranžinius žiedus kraunančios lobuliarijos (‘Salmon’, ‘Easter Bonnet Peach’). Minėtų veislių kereliai užauga kompaktiški, 10–20 cm aukščio.
Auginti nesunku
Lobuliarijos labai nereiklios. Jos geriau jaučiasi atvirose saulėtose vietose arba daliniame šviesiame šešėlyje. Šiuos augalus galima pamilti vien už tai, kad sėjami lauke. Tinka puri, lengva, gerai vėdinama, humusinga dirva. Sukasant patariama įterpti komposto arba perpuvusio mėšlo (1 kibiras / 1 m2). Jei užtenka drėgmės ir šilumos, balandį–gegužę pasėtos sėklos sudygsta greičiau nei per savaitę. Daigelius būtina praretinti, kas 10–15 cm paliekant stipriausius – per tankūs prasčiau augs, menkiau žydės ir gali susirgti miltlige.
Per vasarą sustiprėjusiems, užsigrūdinusiems kereliams nebaisios net vėlyvos rudeninės šalnos. Vis dėlto augalai vienmečiai, žiemos neištveria. Lauke augančias lobuliarijas laistyti reikėtų saikingai. Kereliai sutankėja, tarp jų sunkiau cirkuliuoja oras, susilaiko drėgmė, tad išlieka didelė tikimybė susirgti miltlige. Reikia rasti aukso vidurį ir pasirūpinti, kad vandens netrūktų, kitaip jie pradeda vysti, o sudžiūvę jau neatsigauna. Naujų veislių lobuliarijos (‘Snow Princess’,‘White Knight’ ir kt.) labai energingai auga, tad ir maisto medžiagų, vandens joms, ypač pasodintoms induose, reikės daugiau.
Masinis tiesiai į dirvą pasėtų lobuliarijų žydėjimas prasideda birželį ir tęsiasi iki vėlyvo rudens. Vegetacijos laikotarpiu, patręšus trąšomis žydintiems augalams, jos atsidėkos žiedų gausa. Vidurvasarį nužydėjusius kerelius reikia padailinti, nukerpant viršūnes. Po šios procedūros augalus būtina patręšti – netrukus jie atsigaus ir tęs savo kvapnų žydėjimą.
Apie dauginimą
Užimtiems ir nedaug laiko sodo puošybai skiriantiems žmonėms siūlymas lobuliarijų sėklas berti tiesiai į dirvą skamba labai patraukliai. Negana to, jas galima sėti ir vėlyvą rudenį – esant palankiai žiemai ir ne per anksti patekusios į žemę sudygs pavasarį. Palikite keletą nužydėjusių kerelių nenukirptų, leiskite sėkloms subręsti ir lobuliarijos pasisės pačios. Sudygusias pavasarį, jas reikėtų pridengti daržo plėvele. Augalai lengvai kryžminasi, tad jei auginate baltus ir, tarkim, violetinius, kitąmet jiems pražydus galite sulaukti netikėtumų.
Sodininkai, norintys žiedais džiaugtis anksčiau, augina daigus. Sėti reikia kovo mėnesį į dėžutes, o į lauką sodinti galima jau trečią balandžio dekadą. Nors šalnų nebijo, kol augalai sustiprės, apdenkite daržo plėvele. Svarbu nepamiršti, kad jiems reikia erdvės – sodinkite kas 15–20 cm. Tik tokiu atveju lobuliarijos bus sveikos ir gausiai žydės.
Pixabay nuotr.