Luzitaninis arionas – nepageidaujamas svečias iš Ispanijos
Šliužai ne vienam sodininkui apkartina gyvenimą. O kai, be mums įprastų, atsirado ir ateivių iš Ispanijos – luzitaninių arionų, sunerimo ne tik daržovių augintojai. Kaip su jais kovoti – dažnas sodininkas atsakymo ieško socialiniuose tinkluose, kreipiasi ir į žurnalo redakciją.
Lietuvos entomologų draugija luzitaninį arioną 2016-aisiais paskelbė „Metų bestuburiu“ ir pakvietė visus gamtos bičiulius padėti išsiaiškinti, kuriose šalies vietovėse jis gyvena ir kuriose negyvena. Tiek šio šliužo aptikimo naujose vietovėse, tiek ir jo nebuvimo duomenys (kai tikslingai ieškoma tinkamose buveinėse ir išsiaiškinama, kad jo ten dar nėra) labai svarbūs, siekiant nustatyti jo plitimo pokyčius, populiacijų gausėjimą arba nykimą.
Doktorantas Mantas Adomaitis: „Per šiuos metus šliužai išplito beveik visoje šalyje. Gausiausiai – Vilniaus ir Kauno miestuose. Čia jie aptinkami daugelyje žaliųjų erdvių. Mažiausias paplitimas yra Lietuvos šiaurės vakaruose, Utenos apskrityje.
Padaryta žala Lietuvos ekosistemoms dar neįvertinta. Kitose valstybėse stebėtas kitų moliuskų pasitraukimas dėl luzitaninių arionų invazijos. Lietuvoje kol kas daugiausiai problemų šie šliužai kelia sodininkams. Dėl didelio tankio ir spartaus maitinimosi jie gali stipriai sumažinti daržovių ir dekoratyvinių augalų kiekį.
Nuolat pildomas ir atnaujinamas luzitaninių arionų paplitimo žemėlapis. Visuomet laukiame informacijos elektroniniu paštu invaziniai.sliuzai@gmail.com su tikslia radimo vieta, šliužų nuotraukomis ir laiku, kada jie pastebėti.“
Kaip su šliužais kovoti? Ar veiksmingos liaudiškos priemonės? Ar jų gretas praretina moliuskocidai?
Straipsnis parengtas, bendradarbiaujant su dr. Grita Skujiene ir doktorantu Mantu Adomaičiu (VU Gyvybės mokslų centras), spausdinamas 2020 m. lapkričio mėn. numeryje.
Kviečiame prisidėti prie luzitaninių arionų paplitimo tyrimų. Prašome užpildyti anketą ir siųsti el. paštu invaziniai.sliuzai@gmail.com.
ANKETĄ RASITE ČIA – Anketa dėl luzitaninio ariono radimo.
„Shutterstock“ nuotr.
Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2020 m. lapkričio mėnesio numeryje.
Turim Kauno raj. Jadagonys