• birželio 24 d., Pirmadienis

Luzitaninis arionas – nepageidaujamas svečias iš Ispanijos

Šliužai ne vienam sodininkui apkartina gyvenimą. O kai, be mums įprastų, atsirado ir ateivių iš Ispanijos – luzitaninių arionų, sunerimo ne tik daržovių augintojai. Kaip su jais kovoti – dažnas sodininkas atsakymo ieško socialiniuose tinkluose, kreipiasi ir į žurnalo redakciją.

 

 

Lietuvos entomologų draugija luzitaninį arioną 2016-aisiais paskelbė „Metų bestuburiu“ ir pakvietė visus gamtos bičiulius padėti išsiaiškinti, kuriose šalies vietovėse jis gyvena ir kuriose negyvena. Tiek šio šliužo aptikimo naujose vietovėse, tiek ir jo nebuvimo duomenys (kai tikslingai ieškoma tinkamose buveinėse ir išsiaiškinama, kad jo ten dar nėra) labai svarbūs, siekiant nustatyti jo plitimo pokyčius, populiacijų gausėjimą arba nykimą.

Doktorantas Mantas Adomaitis: „Per šiuos metus šliužai išplito beveik visoje šalyje. Gausiausiai – Vilniaus ir Kauno miestuose. Čia jie aptinkami daugelyje žaliųjų erdvių. Mažiausias paplitimas yra Lietuvos šiaurės vakaruose, Utenos apskrityje.

Padaryta žala Lietuvos ekosistemoms dar neįvertinta. Kitose valstybėse stebėtas kitų moliuskų pasitraukimas dėl luzitaninių arionų invazijos. Lietuvoje kol kas daugiausiai problemų šie šliužai kelia sodininkams. Dėl didelio tankio ir spartaus maitinimosi jie gali stipriai sumažinti daržovių ir dekoratyvinių augalų kiekį.

Nuolat pildomas ir atnaujinamas luzitaninių arionų paplitimo žemėlapis. Visuomet laukiame informacijos elektroniniu paštu invaziniai.sliuzai@gmail.com su tikslia radimo vieta, šliužų nuotraukomis ir laiku, kada jie pastebėti.“

 

Kaip su šliužais kovoti? Ar veiksmingos liaudiškos priemonės? Ar jų gretas praretina moliuskocidai?

 

Straipsnis parengtas, bendradarbiaujant su dr. Grita Skujiene ir doktorantu Mantu Adomaičiu (VU Gyvybės mokslų centras), spausdinamas 2020 m. lapkričio mėn. numeryje.

 

Kviečiame prisidėti prie luzitaninių arionų paplitimo tyrimų. Prašome užpildyti anketą  ir siųsti el. paštu invaziniai.sliuzai@gmail.com.

 

ANKETĄ RASITE ČIAAnketa dėl luzitaninio ariono radimo.

 

„Shutterstock“ nuotr.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2020 m. lapkričio mėnesio numeryje.


guest
1 Komentaras
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Roma

Turim Kauno raj. Jadagonys

Greenworks

Šiandien

  • Birželio 24, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:43, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:38.
  • Mėnulis Vandenyje 06:14, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 22 d.
  • Janina, Jonas, Jonė, Jonis, Eiviltas, Eiviltė, Žaneta (Žana), Žanas
  • Joninės (Rasų šventė).
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.
  • Jei per Jonines lyja, tai rugpjūtis bus šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius