• lapkričio 29 d., Sekmadienis

Luzitaninis arionas – nepageidaujamas svečias iš Ispanijos

Šliužai ne vienam sodininkui apkartina gyvenimą. O kai, be mums įprastų, atsirado ir ateivių iš Ispanijos – luzitaninių arionų, sunerimo ne tik daržovių augintojai. Kaip su jais kovoti – dažnas sodininkas atsakymo ieško socialiniuose tinkluose, kreipiasi ir į žurnalo redakciją.

 

 

Lietuvos entomologų draugija luzitaninį arioną 2016-aisiais paskelbė „Metų bestuburiu“ ir pakvietė visus gamtos bičiulius padėti išsiaiškinti, kuriose šalies vietovėse jis gyvena ir kuriose negyvena. Tiek šio šliužo aptikimo naujose vietovėse, tiek ir jo nebuvimo duomenys (kai tikslingai ieškoma tinkamose buveinėse ir išsiaiškinama, kad jo ten dar nėra) labai svarbūs, siekiant nustatyti jo plitimo pokyčius, populiacijų gausėjimą arba nykimą.

Doktorantas Mantas Adomaitis: „Per šiuos metus šliužai išplito beveik visoje šalyje. Gausiausiai – Vilniaus ir Kauno miestuose. Čia jie aptinkami daugelyje žaliųjų erdvių. Mažiausias paplitimas yra Lietuvos šiaurės vakaruose, Utenos apskrityje.

Padaryta žala Lietuvos ekosistemoms dar neįvertinta. Kitose valstybėse stebėtas kitų moliuskų pasitraukimas dėl luzitaninių arionų invazijos. Lietuvoje kol kas daugiausiai problemų šie šliužai kelia sodininkams. Dėl didelio tankio ir spartaus maitinimosi jie gali stipriai sumažinti daržovių ir dekoratyvinių augalų kiekį.

Nuolat pildomas ir atnaujinamas luzitaninių arionų paplitimo žemėlapis. Visuomet laukiame informacijos elektroniniu paštu invaziniai.sliuzai@gmail.com su tikslia radimo vieta, šliužų nuotraukomis ir laiku, kada jie pastebėti.“

 

Kaip su šliužais kovoti? Ar veiksmingos liaudiškos priemonės? Ar jų gretas praretina moliuskocidai?

 

Straipsnis parengtas, bendradarbiaujant su dr. Grita Skujiene ir doktorantu Mantu Adomaičiu (VU Gyvybės mokslų centras), spausdinamas 2020 m. lapkričio mėn. numeryje.

 

Kviečiame prisidėti prie luzitaninių arionų paplitimo tyrimų. Prašome užpildyti anketą  ir siųsti el. paštu invaziniai.sliuzai@gmail.com.

 

ANKETĄ RASITE ČIAAnketa dėl luzitaninio ariono radimo.

 

„Shutterstock“ nuotr.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2020 m. lapkričio mėnesio numeryje.


guest
1 Komentaras
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Roma

Turim Kauno raj. Jadagonys

Sekite mus

Šiandien

  • Lapkričio 29, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:15, leidžiasi 15:59.
  • Mėnulis teka 15:43, leidžiasi 06:54.
  • Mėnulis Dvyniuose 18:16, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis lapkričio 22 d.
  • Butvydė, Daujotas, Iminė.
  • Draugo diena. Tarptautinė solidarumo su Palestinos tauta diena. Advento pradžia.
  • Žiedų dienos. Tinkamas metas sėti iš žiemos gėles (jei nešąla), persodinti kambarinius augalus. Netinkamas metas augalus laistyti, tręšti, vaistinius augalus džiovinti, sandėliuoti.
  • Mįslė: Daug dantų turi, bet nieko nevalgo, kas ? (šukos)

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ką naudosite dengti augalams žiemai?

Įvykių kalendorius