Lysvių įvairovė
Vis dar daržoves sėjame ir sodiname tradicinėse plokščiose lysvėse, bet pabandykime ir įrėmintose, paaukštintose, mišriose (daugiaderlėse) arba šiaudų.
Paaukštintos lysvės – tai įrėmintos paprastos lysvės. Jos patogios, kai sklypo reljefas nelygus. Padarius rėmus nebyra žemė, laistant nenubėga vanduo, nenuslenka mulčias, drėgmės vienodai gauna visi augalai.
Aukštos lysvės pavasarį atliks inspektų funkciją. Jose anksčiau įšyla žemė, o uždengę plėvele džiaugsimės ir ankstyvu derliumi. Daržovių priežiūra palengvėja, ravint neįskausta nugara, pavargus galima pailsėti atsisėdus ant lysvės krašto. Tokiose lysvėse pageriname nederlingą daržo žemę, tik iš jų greičiau išgaruoja drėgmė, todėl iš anksto reikia pasirūpinti, kad šalia būtų vandens telkinys.
Mišrios, arba daugiaderlės, lysvės rekomenduojamos tiems augintojams, kurie turi mažus daržus. Gerai suplanavę vegetaciją iš vienos lysvės gausime du ar tris derlius. Svarbu parinkti daržoves, galinčias augti vienas šalia kitų. Mišrios lysvės viduryje sodinami vienos veislės ilgesnės vegetacijos augalai (pagrindiniai), pakraščiuose – žalumyninės daržovės, kurios užauga greičiau ir nurautos netrukdo pagrindinei kultūrai.
Šiaudų lysvės – tai presuotų šiaudų ryšuliai. Užsienio daržininkai yra sukaupę nemažai patirties, o Lietuvoje šis auginimo būdas dar tik skinasi kelią. Pirmiausia reikia įsigyti šiaudų ritinių – geriausi keturkampiai. Kitas etapas – vietos, kur bus statomi ryšuliai, parinkimas. Kad šiaudai neišsklistų, juos papildomai perrišame viela ar sukalame lentų rėmelius. Paskutinis etapas – ritinių paruošimas sėjai. 10–12 dienų šiaudus laistome vandeniu ir trąšomis, kol prasideda fermentacija. Kai ryšulio viduje jaučiama šiluma, galima, įbėrus truputį žemės sodinti daržovių daigus.
Šiaudų lysvėse auginamos beveik visos daržovės: morkos, bulvės, agurkai, moliūgai, burokėliai, kopūstai, svogūnai… Joms reikės daug drėgmės, todėl būtina lašelinė laistymo sistema.
Geras patarimas
Nedarykime ilgų lysvių, nes bus nepatogu prieiti prie augalų. Ir netaupykime žemės siaurindami tarpus – jie turi būti tokie, kad laisvai judėtume, neįstrigtume.