• spalio 4 d., Penktadienis

Man reikia daugiau pomidorų!!! I dalis

Birželį, pamiršę nesusipratimus dėl balandžio ir gegužės orų bei daigų augimo sunkumus, pradedame laukti pomidorų derliaus. Nesėdime rankų sudėję – laistome, tręšiame, stebime kiekvieną lapelį – svarbu, kad visi būtų žali ir sveiki. Į kiekvieną besiskleidžiantį žiedelį žvelgiame su viltimi – juk šiemet tikrai bus puikus derlius, o pūstažandžiai kaip niekad skanūs. Nors ne viskas mūsų valioje (per šalta arba per karšta, mažai saulės ir kt.), kai ką galime nuveikti – kelios priežiūros taisyklės padės išsipildyti lūkesčiams. Aptarkime jas.

 

  1. Lysvių padėtis. Dažniausiai statomi stačiakampio formos šiltnamiai (jų pagrindas). Nustatyta, kad augalai tolygiai gauna šviesos, kai jie būna pastatyti rytų–vakarų kryptimi. Yra retų išimčių – pasitaiko ir kvadratinių, šešiakampių ar aštuonkampių šiltnamių. Bet kuriuo atveju lysvių kryptis turi būti rytų–vakarų – dieną augalai gaus daugiau šilumos, o naktimis mažiau atvės. Ši taisyklė galioja ir sodinamiems lauke.

  1. Šiltnamio vėdinimas. Oro cirkuliacija reikalinga tam, kad augalai nestokotų anglies dvideginio ir sumažėtų drėgnis. Kai oras nejuda, užsistovi, pomidorai anglies dvideginio gauna kelis kartus mažiau ir lėčiau auga. Esant per dideliam santykiniam oro drėgniui, padidėja tikimybė sudygti grybų sporoms – neišvengiamos ligos ir su jomis susijusiomis problemomis. Net vėsiu oru reikia palikti praviras orlaides.

  1. Purškimas boru. Boras skatina žiedų formavimąsi ir žiedadulkėms suteikia gyvybingumo. Trūkstant šio mikroelemento, augalai prasčiau žydi ir mezga. Yra įvairių boro trąšų, tad naudojimo instrukciją rasite ant pakuotės. Pradėjusius žydėti pomidorus 1–2 kartus nupurkškite boro trąšų tirpalu – derlius padidės 20 proc., o vaisiai bus skanesni.

  1. Vabzdžių priviliojimas. Kad užsimegztų vaisiai, žiedai turi apsidulkinti. Pomidorai – savidulkiai augalai, bet ir vabzdžių teikiamų paslaugų nereikėtų nuvertinti. Bitės, kamanės užsuka į šiltnamius dažniau. Jei ten yra medingų augalų, pasodinkite medetkų, serenčių, bazilikų, garstyčių – gražu ir praktiška.

  1. Krūmų purtymas. Jei dėl kokių nors priežasčių žiedadulkės mažai gyvybingos (šiltnamyje per drėgna, dažnai apsiniaukę), nėra bičių, pomidorai prastai mezga. Tikėtina, kad derlius bus geresnis, jei ir patys prie šio proceso prisidėsite, papurtydami krūmus. Tai darykite priešpiet, kartą per 2–3 dienas. Nors pagrindinės pomidorų šaknys skverbiasi gilyn, yra daug pridėtinių šaknų, išsidėsčiusių iki 20 cm nuo dirvos paviršiaus, tad persistengti nereikėtų – augalai nutrūkusiomis šaknimis nėra jūsų tikslas. Po šios procedūros žiedus apipurkškite dulksna, dirvą palaistykite ir nepamirškite vėdinti.

  1. Tvirtos šaknys. Stipri šaknų sistema augalą aprūpina maisto medžiagomis. Vienas iš būdų – pomidorų skiepijimas. O jei neskiepijote, yra ir kitų būdų šaknų sistemai sustiprinti, pavyzdžiui, kaupimas. Pomidorus kaupti reikia tik tada, kai jie leidžia pridėtines šaknis, o tai vyksta ne visuomet. Pirmas etapas – iš karto persodinus į dirvožemį. Antras etapas – augalams pradėjus žydėti ir megzti vaisius. Šiuo metu pakinta stiebų spalva ir apatinėje dalyje atsiranda nedidelių kauburėlių. Apkaupti pomidorus reikia po laistymo, kai dirvožemis gana drėgnas. Kaupimą galima pakeisti mulčiavimu. Mulčias ne tik padeda pomidorams užsiauginti pridėtinių šaknų, bet ir sulaiko drėgmę, neleidžia vešėti piktžolėms. Tinka kompostas, nupjauta pievos žolė, šienas. Iš vejapjovės indo iškratytą susmulkintą žolę reikėtų kiek padžiovinti, nedėti drėgnos ir storu sluoksniu – nuo tokio „siloso“ gali pradėti dusti, pūti šaknys.

guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 4, penktadienis.
  • Saulė teka 07:27, leidžiasi 18:47.
  • Mėnulis teka 09:17, leidžiasi 18:54.
  • Mėnulis Skorpione 14:22, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis spalio 2 d.
  • Auksuolė, Eivydė, Eivydas, Edvinas, Mąstautas, Pranciškus (Pranas)
  • Šv. Pranciškus. Pasaulinė gyvūnų globos diena. Tarptautinė šypsenos diena.
  • Lapų diena. Sodinkite vaismedžius, vaiskrūmius, lapuočius. Laistykite spygliuočius ir kitus jaunus medelius, mulčiuokite. Pašalus galite sėti krapus, petražoles, špinatus ir kitus šalčiams atsparius augalus, pavasarį anksčiau sulauksite derliaus. Grėbkite lapus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus.
  • Žiūrėk lauko vasarą, o sodo – rudenį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius