• spalio 18 d., Penktadienis

Mažieji žolininkai ruošia siauralapių gauromečių arbatą

Lietuva…. tavo miškai, ežerai, upės ir pievos! Kokie mes esame laimingi, kad galime semtis sveikatos, jėgų ir džiaugsmo iš gamtos.

 

Važiuojame į pamiškę rinkti arbatos! Šiuos žodžius išgirdę nustebo mažieji vieno Vilniaus lopšelio-darželio ugdytiniai. Taip!.. Arbatos galima nusipirkti ir vaistinėje, ir parduotuvėje, ir turguje. Bet turime pajusti tą grožį, jausmą, meilę jai. Ilgas ir įdomus arbatos kelias laukė mūsų. Tik čia, nuostabioje Lietuvos gamtoje, prasideda etnoistorijos ir galime tapti mažaisiais žolininkais.

Rinkimo taisyklės

Pirmas žingsnis buvo susipažinimas su atmintine vaistažolių rinkėjams. Yra tam tikros augalų rinkimo ir paruošimo taisyklės. Svarbiausia – žinoti, kur juos rinkti. Jokiu būdu nereikėtų lankyti vietų prie kelių ar geležinkelio, magistralių, šiukšlynų, sąvartynų, miestuose ir t. t. Kenksmingos medžiagos patenka į žmogaus organizmą, jame kaupiasi ir gali sukelti įvairius negalavimus. Augalai renkami saulėtą dieną, rasai nudžiūvus. Nereikia imti pageltusių, kenkėjų ar ligų pažeistų.

Pažintis su augalu

Pagaliau laikas paragauti sveikuolių – siauralapių gauromečių – arbatos.

Siauralapis gaurometis (Epilobium angustifolium) – 60–120 cm aukščio daugiametis žolinis augalas. Šakniastiebis storas. Stiebas status arba kylantis. Lapai lygiakraščiai, smailūs. Jų viršutinė pusė tamsiai žalia, su ryškiomis gyslomis. Žiedai iki 3 cm skersmens, netaisyklingi, susitelkę stiebo viršunėje, šviesiai rožinės spalvos. Žydi birželio–rugsėjo mėnesiais. Gilios gauromečių šaknys purena dirvą, stiprina šlaitus.

Arbatos nauda

Gauromečių arbatą galima gerti kaip įprastą juodąją ar žaliąją. O jos nauda didelė! Svarbiausia, kad ši arbata stiprina imunitetą. Ji padeda greičiau atgauti jėgas po ligos, slopina uždegimus, gerina kraujo sudėtį, pakelia nuotaiką, praskraidina protą, turi A, C ir daug kitų vitaminų bei elementų. Sakoma, kad gauromečių arbata – gyvybingumo šaltinis.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. liepos mėnesio numeryje.

Ana Pipilevičienė,

Vilniaus lopšelio-darželio „Vėtrungė“ mokytoja


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 18, penktadienis.
  • Saulė teka 07:54, leidžiasi 18:13.
  • Mėnulis teka 18:12, leidžiasi 09:18
  • Mėnulis Jautyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis spalio 17 d.
  • Liubartas, Lukas, Vaiva, Kęsminas, Kęsmina
  • Šaknų diena. Sodinkite česnakus, svogūnines gėles. Imkite derlių. Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis, nupurkškite karbamidu kamienus, šakas, nubaltinkite. Ruoškite kompostą, žemės mišinius. Kovokite su žemėje besiveisiančiais kenkėjais. Grėbkite lapus. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima raugti kopūstus.
  • Kėkštas miške garsiai rėkia – žiemos siekia. Kėkštas giles knibinėja – žiemą prašinėja.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius