• rugsėjo 17 d., Antradienis

Medinės tvoros sodybai

Nuo seno Lietuvos kaime tvoros buvo vienas svarbiausių smulkiosios architektūros elementų. Tvorų būdavo įvairių – žiogrių, statinių, karčių, tvoralenčių (vadinamųjų štakietų). Jas papildydavo įvairiausių tipų vartai ir varteliai. Ir dabartiniais laikais vienas iš ekonomiškiausių variantų aptverti sodybą, sodą ar vasarnamį yra medinės tvoros statyba. Nepaisant įvairių statybinių medžiagų pasirinkimo galimybių, mediena privačiose statybose vis dar labai populiari. Mediena yra viena iš labiausiai prieinamų medžiagų. Lyginant su tvoromis iš metalo, plytų, betono ar natūralaus akmens, medinių tvorų kaina nėra didžiausia.

 

 

 

 

Tvorų statybos principai

Medinės tvoros skiriasi aukščiu, permatomumu ir konstrukcija. Tvoros daromos nuo 1,5 iki 2,2 m aukščio. Permatomumas priklauso nuo tarpelių tarp tvoralenčių sekcijose ir būna nuo 0 % iki 50 %. Tvoros sekcijos tvirtinamos prie medinių arba metalinių stulpų, prie sraigtinių polių, rečiau – ant betoninio pamato su mūriniais ar akmeniniais stulpais. Pamatų tipas priklauso nuo vėjo apkrovos, grunto tipo ir savybių. Jei klasikinę tvoralenčių tvorą galima montuoti prie stulpų su įkalimu ar betonavimu, tai aukšta tvora, kuri privalės atlaikyti stiprų vėją, pareikalaus tvirtesnio pagrindo. Vietose, kuriose didelė dirvožemio drėgmė, tvoros sekcijas rekomenduojama montuoti ant polinio pamato. Privačiam namui labiau tinka aukšta tvirta medinė tvora ant metalinių stulpų. Nepermatomas sekcijas galima statyti priekinėje kiemo pusėje, o kitose sodybos vietose rekomenduojama montuoti sekcijas su ne mažesniu kaip 30 %. permatomumu. Permatomos tvoros laisvai praleidžia saulės šviesą ir netrukdo natūraliai oro cirkuliacijai.

Planuojant apsitverti sodybą tvora, verta žinoti, kad medinė tvora turi privalumų. Visų pirma, įvertinkime paprastą ir greitą montavimą. Norint įrengti tokią tvorą, tereikia bazinio įrankių komplekto ir gebėjimo juos naudoti. Tvoros įrengimas vasarnamyje užtrunka 1–3 dienas. Kita gera savybė – ekologiškumas. Medinės tvoros neišskiria nuodingų junginių, niekaip neįtakoja dirvožemio būklės, nekaista tiesioginiuose saulės spinduliuose, o tai labai svarbu, jei šalia tvoros auga gėlės ar uogakrūmiai. Galimas didelis dizaino variantų pasirinkimas – sodybos namas gali būti aptvertas tvoralenčių tvora, languota grotelių arba aklina lentų tvora ir kitais įvairaus dizaino variantais. Nesudėtinga priežiūra ir paprastas remontas – tereikia nuimti pažeistas lentas ir į jų vietą įdėti naujas. Lengvai medinei konstrukcijai nereikia masyvaus pamato, kaip plytų ar betono tvorai, tai reiškia, kad galite sutaupyti pamatų medžiagų, sumažinti darbų intensyvumą ir sutrumpinti statybos laiką. Medinės konstrukcijos turi ir trūkumų – tarnavimo laikas nėra ilgas. Lietus, vėjas, sniegas palaipsniui naikina medžio struktūrą. Vidutinis medinių tvorų tarnavimo laikas yra 12–15 metų. Iš natūralių medžiagų pagamintas konstrukcijas reikia reguliariai apdoroti antiseptikais ir antipirenais. Norint apsaugoti tvorą nuo medieną gadinančių vabalų ir pelėsio, ją reikia apdoroti apsauginiais mišiniais bent kartą per trejetą metų.

 

Medinių tvorų tipai (konstrukcijos)

Medinės tvoros privačiam namui arba sodybai gali būti įvairiausio dizaino. Populiariausi tarp jų – klasikinė tvoralenčių tvora, grotelių, aklinos lentų ir kitos tvoros.

Tvoralenčių tvorą sudaro (1 pav.) prie stulpų tvirtinamos dažniausiai 2,5 m ilgio standžios sekcijos. Kiekviena sekcija turi rėmą, pagamintą iš poros horizontalių sijų. Pastarosios tvirtinamos prie stulpų. Jos sudaro vertikaliai tvirtinamų tvoralenčių pagrindą. Tvoralentės gali būti apvalaus arba pusapvalio skersmens, tačiau dažniausiai naudojamos stačiakampio skersmens lentelės. Tvirtinamos atitinkamu atstumu viena nuo kitos. Ši konstrukcija iš dalies praleidžia saulės šviesą ir gerai blokuoja vėją. Konstrukcija lengvai pritaikoma papildomam dekoravimui. Tvoralenčių viršūnės yra labiausiai pažeidžiama tokio tipo tvorų dalis. Siekiant apsisaugoti nuo drėgmės, jos dažnai užapvalinamos, kad lietaus vanduo neužsibūtų ant nuožulnaus paviršiaus. Kartais ant jų sumontuojamos vandeniui atsparios viršūnėlės arba sekcijos viršuje pritvirtinama papildoma horizontali medinė juosta.

Languota grotelių tvora. Grotelių tvoros viena nuo kitos skiriasi dekoratyvinių lentjuosčių išdėstymu – paprastai tai daugybė kvadrato (2 pav.) arba rombo formos (3 pav.) langelių. Šių tvorų sekcijos dažnai būna sunkesnės, todėl jų tarpatramio ilgis siekia 1,5–2 metro. Tokio tipo tvoros laikomos vienomis gražiausių. Jos dažnai saugo ne tik vasarnamius, bet ir kavinių bei restoranų vasaros zonas. Atrodo natūraliai, kaip atrama vijokliniams augalams.

Rančos tvora. Pavadinimas kilęs iš amerikiečių sodybų, kurios vadinamos rančomis. Statinys susideda iš palyginti žemų stulpų, prie kurių prikalamos horizontalios, dažniausiai – storos medienos lentos. Tokios tvoros retai naudojamos savo sklypams pridengti nuo pašalinių akių – veikiau žymėti teritorijos ribas ar išryškinti funkcines zonas.

 

 

Tekstas ir brėžiniai – Vytauto Mankevičiaus. Nuotrauka – Pixabay, Shutterstock.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2024 m. balandžio  mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 16, pirmadienis.
  • Saulė teka 06:53, leidžiasi 19:33.
  • Mėnulis teka 19:17, leidžiasi 03:47.
  • Mėnulis Žuvyse 12:39, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 11 d.
  • Liudmila, Kornelijus, Edita, Rimgaudas, Gediminas, Jogintė, Kamilė
  • Tarptautinė ozono sluoksnio apsaugos diena.
  • Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Ratilas apie mėnulį – bus vėjas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius