• liepos 27 d., Šeštadienis

Mėtos: kur pasodini, ten auga

Mėtos (Mentha) yra vienos iš nereikliausių augalų – kur pasodini, ten ir auga. Nors jos labiausiai mėgsta drėgną, derlingą dirvožemį, tačiau auga ir prastesniame, sausesniame, tik mažiau suželia ir išbujoja. Šiems augalams patinka saulė, tačiau jie pakenčia ir dalinį pavėsį, tik nebūna tokie dailūs ir mažiau žydi. Taigi, kuo daugiau saulės ir šilumos mėtos gaus, tuo daugiau eterinių aliejų sukaups ir tuo aromatingesne arbata galėsite mėgautis.

 

 

 

Žaliavos savybėms didelę įtaką turi ir derliaus nuėmimo laikas. Mėtas geriausia pjauti žydėjimo pradžioje, saulėtą dieną ir sausas – tada labiausiai atsiskleidžia visos gerosios savybės. Nupjauti jas reikėtų iki žemės. Per sezoną derlių galima nuimti iki 5 kartų. Jei matote, kad mėtos jau labai suaugo, peraugo, o Jums šiuo metu jų nereikia, vis tiek porą kartų per sezoną nukirpkite, nes po to ataugs nauji, švieži ir aromatingesni lapeliai, nepuls ligos.

 

Linkusios plisti

Dauguma mėtų gana greitai išplinta. Norint sulaikyti plitimą, geriausia jas sodinti į vazonus. Vazonus reikėtų parinkti pagal rūšį: gilesnius – toms, kurių šaknys skverbiasi giliai į žemę, o platesnius – toms, kurių šaknys išsidėsto arti paviršiaus.

Kiekvienais metais mėtas reikėtų persodinti, nes kitaip vazonai priaugs pilni šaknų, neliks maisto medžiagų ir jos nuskurs. Dirvoje augalus reikėtų sodinti toliau vieną nuo kito, nes augesni labai greitai užgoš augančius silpniau. Jei nenorite, kad lysvėje mėtos labai išsikerotų ir užimtų daug vietos, atskirkite žema plastikine tvorele. Ją į žemę reikėtų įleisti kuo giliau.

 

Paprasta dauginti

Paprasčiausias mėtų dauginimo būdas – šakniastiebiais arba kero dalimis. Tai daryti galima beveik visą vegetacijos laikotarpį. Svarbiausia, kad šakniastiebiai ar kero dalys spėtų įsišaknyti iki žiemos, o tai jos padaro labai greitai. Dauginant sėklomis, neišsaugomos veislės savybės, todėl šis būdas naudojamas retai. Be to, dauguma hibridų yra sterilūs ir sėklų visai nesubrandina. Auginti mėtas vienoje vietoje patariama ne ilgiau kaip 2–3 metus, po to reikėtų atnaujinti.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius