• balandžio 12 d., Penktadienis

Kodėl morkos neskanios, negražios formos?

Žiūri į išrautas morkas ir bandai suprasti, kokį ženklą siunčia daržo dievai… Ech, bloga sėkla, dažnai pagalvoji. Ar tikrai deformuoti šakniavaisiai išauga dėl šios priežasties?

 

 

 

 

 

Kas morkas suskaldo?

Tikriausiai teko matyti suskilusių morkų. Kartais jos sueižėja tiesiog rankose, vos iš dirvos išluptos. Priežastis – blogai pasirinkta derliaus nuėmimo diena, bet ne mėnulis kaltas. Jei morkas rausite, kai dirva labai drėgna, po gausaus lietaus jos, tikėtina, suskilinės. Palaukite bent keletą dienų – giedri orai padžiovins ir dirvą, ir šakniavaisius, o tada galėsite pasidžiaugti kokybišku derliumi. Pažeisti šakniavaisiai per žiemą prastai laikosi.

Šakniavaisiai gali sutrūkinėti ir augdami, dar būdami dirvoje. Priežastis – netolygus laistymas. Jei pirmoje augimo stadijoje nepakanka drėgmės, o vėliau gausiai palyja, morkos suskyla. Labai svarbu, kad drėgmės netrūktų pirmą šakniavaisių augimo mėnesį – jei nėra lietaus, laistykite. Vasarai įpusėjus, to daryti nebūtina – morkos pajėgios vandeniu pasirūpinti pačios.

 

Kodėl jos barzdotos?

Plonomis šaknelėmis apaugusios morkos taip pat nedžiugina – sakoma, kad jos barzdotos. Ir šiuo atveju pavojinga sausra pirmąjį augimo mėnesį – trūkstant drėgmės, liemeninė šaknis išleidžia daug papildomų šaknelių, kurias įdarbina vandens paieškoms. Morkas pirmąjį mėnesį laistykite kartą per savaitę ir gausiai, kad dirva sušlaptų iki 20 cm gylio.

Kita siūliškų šaknelių susiformavimo priežastis – supuolusioje, plutele pasidengusioje dirvoje trūksta deguonies. Gerai nusausinta dirva, reguliarus laistymas ir purenimas – trys sąlygos, kad morkos neapaugtų barzdomis.

 

Kodėl morkos neskanios?

*Sutrikus normaliam vystymuisi, o taip dažnai nutinka, kai dirvoje trūksta drėgmės, morkos pasidaro sumedėjusios, nesultingos, neskanios.

*Morkų skonis prastėja pertręšus mineralinėmis trąšomis. Naudokite kalio ir fosforo trąšas, neviršykite rekomenduojamų normų – šakniavaisiai bus saldesni ir geriau laikysis.

*Prastesnio skonio yra vėlyvosios, ilgam laikymui skirtos morkos. Jei norite saldesnių, rinkitės ankstyvas ir mažomis šerdimis veisles.

*Laiku nuimkite derlių – rudenį dirvoje ilgiau pabuvusių morkų skonis prastėja.

*Apkaupkite arba mulčiuokite, kad šakniavaisių viršūnėlės nekyšotų virš žemės ir nepažaliuotų. Pažaliavimas – solanino susikaupimo požymis. Jis suteikia kartų skonį, nuodingas. Pažaliavusių galų nevalgykite, nupjaukite ir meskite į komposto krūvą.

*Skonis suprastėja dėl morkinių musių veiklos – šakniavaisiai ginasi nuo kenkėjų, išskirdami karčias medžiagas.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 12, penktadienis.
  • Saulė teka 06:23, leidžiasi 20:17.
  • Mėnulis teka 07:29, leidžiasi 00:50.
  • Mėnulis Dvyniuose, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 8 d.
  • Galmantas, Damijonas, Julijus (Julius), Jūratė, Zenonas
  • Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena
  • Žiedų diena. Sodinkite vijoklinius augalus, gėles, agurkus, moliūgus, arbūzus, aguročius. Persodinkite kambarinius augalus. Skiepykite rožes. Vėdinkite patalpas, rūsius, valykite grindis. Nepatartina laistyti, tręšti augalų.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius