• balandžio 28 d., Sekmadienis

Namų detektyvas: pelėsis

Tas, kuris pasiguodžia dėl namuose aptikto pelėsio, paprastai sulaukia dviejų rūšių reakcijos: vieni gūžteli pečiais, suprask, jei tik tokios bėdos būtų; kitų veiduose pasirodo užuojauta – „na, dabar tai galas, teks kraustytis kur nors kitur, nes šita bjaurastimi neatsikratysi…“

 

 
Neteisūs nei vieni, nei kiti. Pelėsis nėra tai, ko gali nepaisyti, nes jis kenkia sveikatai. Tačiau jo pasirodymas namuose tikrai nereiškia pasaulio pabaigos: yra būdų, kaip šį nepageidaujamą „sugyventinį“ suvaldyti.
 
Pelėsis – grybas
 

Pelėsis yra grybas – truputį mūsų akiai neįprastas, nes siūlinis, be aiškios formos vaisiakūnio, kokį turi, pvz., baravykai ar voveraitės, bet vis dėlto grybas. Pelėsis ant paviršių formuojasi plonu pūkuotu voratinkliniu grybienos sluoksniu (arba dėmėmis). Priklausomai nuo pelėsinio grybo rūšies, pūkeliai gali būti pilki, žalsvi, juodi, melsvi… Tų pūkelių viršūnėlėse – visa galybė mikroskopinių subrendusių sporų, kurios nuo menkiausio vėjelio dvelktelėjimo ar krestelėjimo pakyla į orą ir ten sklando, kol kur nors nutupia, įsitaiso, o tada, jei tik sąlygos palankios, vos per kelias valandas sudygsta – išaugina naują pelėsio koloniją. Sporas gali pernešti ir žmogus (ant savo drabužių, batų, įrankių), naminiai gyvūnai, graužikai, paukščiai.
Beje, pelėsio sporos, turinčios itin tvirtą apvalkalą, joms tinkamų sąlygų sudygti gali palaukti net iki keliasdešimties metų: jos kuo puikiausiai pakenčia sausrą, šaltį, didesnį nei 100° C karštį… O šių sporų, pasirodo, yra bemaž visur aplink mus. Tad kodėl pats pelėsis atsiranda ne visur?

 

Kristina Bykovienė

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ spalio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 28, sekmadienis.
  • Saulė teka 05:46, leidžiasi 20:48.
  • Mėnulis teka 01:44, leidžiasi 07:19.
  • Mėnulis Ožiaragyje 12:37, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 24 d.
  • Prudencijus, Rimgailė, Valerija (Valė), Vygantas, Vygandė, Vitalius
  • Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Geologų diena. Pasaulinė gyvybės diena. Pasaulinė susigiminiavusių miestų diena. Pinhole (camera obscura) fotografijos diena
  • Šaknų diena. Palanki diena sėti, sodinti, tręšti šakniavaisius ir bulves. Ypač palankus metas ravėti, rinkti ir džiovinti dilgėlių jaunus lapelius.
  • Pražydus ankstyvajam šalpusniui sėjamos salotos, salotinės sultenės, špinatai, pipirnės, ridikėliai ir ankstyvieji ridikai, morkos, petražolės, pastarnokai, svogūnai, daržo žirniai.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius