Naudingos ir dekoratyvios monardos
Dažnai žmonės, norėdami kuo optimaliau panaudoti nedidelį žemės sklypelį, stengiasi derinti grožį ir naudą. Šiuo atveju nepamainomi yra naudingi augalai, t. y. medingi, turintys vaistinių, maistinių, aromatinių, fitoncidinių ir kitų savybių. Vieni pasižymi tik viena ar keliomis naudingomis savybėmis, kiti dar ir dekoratyvūs. Vienas iš tokių augalų yra monarda.
Kad džiugintų akį
*Monardos nėra reiklios. Geriausiai auga saulėtoje vietoje, vidutinio sunkumo, derlingoje, purioje ir drėgnoje (bet neužmirkusioje) dirvoje. Pavėsyje jos labiau ištįsta, mažiau žydi.
*Monardos yra ilgaamžiai augalai. Nepersodintos gali augti 8 metus.
*Sėklomis dauginamos rūšinės monardos. Kerai dalijami anksti pavasarį arba rudenį. Rudenį svarbu nepasodinti per vėlai, nes augalai sunkiau peržiemos, gali ir žūti. Monardos turi augti 20–30 cm atstumais (stambesnių rūšių – kas 30–40 cm). Auginiais dauginama birželio mėnesį. Auginiai sodinami pavėsingoje vietoje, inspekte. Įsišaknija per 12–16 dienų.
*Rudenį antžeminė dalis (stiebai, lapai) nukerpama, kerai išvalomi.
*Rudenį pasodintus augalus žiemai reikėtų pridengti. Tinka eglišakės, sausos durpės.
*Monardos sodinamos grupėmis su kitomis daugiametėmis gėlėmis, lysvaitėse (rabatėse), apvaduose, laukinių augalų gėlynuose, aromatiniuose gėlynuose. Žemaūgės veislės auginamos alpinariumuose.
*Žiedai naudojami skintų gėlių puokštėms. Pamerkti laikosi ilgai. Jie pritraukia bites, drugelius.
Pixabay nuotr.