Ne tik vorai tinklus rezga…
Kriaušinio pjūklelio audėjo lervos |
Kriaušinis pjūklelis audėjas labiausiai mėgsta kriaušes, bet pasitaiko ir ant vyšnių, trešnių. Jis atpažįstamas iš stambokų voratinklinių lizdų, kuriuose gyvena lervos ir matomos stambios kruopėtos išmatos. Lervos skeletuoja ir apgraužia lapus. Jei jų daug, lieka tik gyslos. Lervos yra 20 mm ilgio, oranžiškai geltonos, juoda galva, turi tris poras krūtinės kojų. Jos žiemoja kokonuose ir lėliukėmis virsta balandį.
Gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje skraido suaugėliai. Jie panašūs į muses, 11–14 mm ilgio, juoda galva ir krūtine, rudu pilveliu. Apatinėje lapų pusėje suaugėliai deda kiaušinius, ir po 7–10 dienų išsirita lervos. Iš pradžių jos maitinasi pavieniais lapais, vėliau voratinkliais aptraukia keletą ūglių su lapais ir tokiose gūžtose gyvena, maitinasi grupėmis. Gerai prižiūrimuose, insekticidais purškiamuose soduose šie kenkėjai retai išplinta. Tačiau jie daug žalos padaro individualiuose, užuovėjose esančiuose soduose.
Apsaugos priemonės. Kol lervos gūžtoje, jas galima surinkti rankomis ir sunaikinti. Insekticidai naudojami tik aptikus gūžtas su kenkėjais, nepamirštant karencijos terminų. Naudinga rudenį perkasti pomedžių dirvą ir sunaikinti žiemojančius kokonus.
Dr. Alma Valiuškaitė, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas
Apie žieduotąjį ir neporinį verpikus, lapsukius, kandis ir liepinius cigarsukius skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ rugpjūčio numeryje.