• birželio 13 d., Ketvirtadienis

Nematomi artojai – sliekai

Jau seniai įrodyta, kad skaidant organines atliekas, praturtinant dirvožemį humusu ir cheminiais elementais daugiausia darbo tenka mikroflorai ir sliekams. Pastarieji yra derlingumo garantas, o jų skaičius priklauso nuo organinių medžiagų kiekio.

 

 
Jų yra visur
 
Sliekai gyvena visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą, nors, dėl klimato atšilimo vis didesniems jos plotams vasarą išsivaduojant nuo ledo dangos, ši informacija gali būti pasenusi. Skirtingų šaltinių duomenimis, pasaulyje suskaičiuojama apie 170 sliekų rūšių, Europoje – 35, Lietuvoje (žr. www.lt.wikipedia.org) – 15, bet į jų skirtumus nesigilinsime, aptarsime tik bendrybes. Visi yra tikri naktinėtojai, gyvenimą praleidžia po žeme rausdami urvus, į paviršių išlįsdami tik naktį ar po smarkaus lietaus, kad neuždustų. Ypač dideli sliekai gyvena Australijoje – net 2,5 m ilgio. Mūsiškiai kuklesni – 8–15 cm, rečiau 40 cm ilgio individai.
Sliekai gyvena apie 10 cm gylyje, bet nusistovėjus sausiems orams, prieš žiemą, gali įsirausti į 1,5 m ar dar giliau. Jų urvai – tai ilgi, siauri kanalai. Jie gale praplatėja – juk reikia kažkaip apsisukti, nusprendus grįžti. Sliekai yra hermafroditai. „Lytinė sistema išsidėsčiusi kūno priekyje, turi balnelį, kuris reikalingas dauginimuisi. Slinkdamas balnelis surenka kiaušialąstes ir spermatozoidus, išskiria baltymines medžiagas, iš kurių formuojasi kokonas, kuriuo minta embrionai. Kokonas nuslenka nuo slieko, ir jame vystosi nauji individai“, – rašoma www.lt.wikipedia.org.
 
Violeta Gražutienė
 
Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ rugpjūčio numeryje.

 

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 13, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 12:04, leidžiasi 01:40.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 6 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves, kurios derlių augina virš žemės, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, braškes, persodinti kambarines ir balkono gėles, sėti veją. Netinkamas metas sėti ir sodinti gūžines salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius