• liepos 27 d., Šeštadienis

Nematomi artojai – sliekai

Jau seniai įrodyta, kad skaidant organines atliekas, praturtinant dirvožemį humusu ir cheminiais elementais daugiausia darbo tenka mikroflorai ir sliekams. Pastarieji yra derlingumo garantas, o jų skaičius priklauso nuo organinių medžiagų kiekio.

 

 
Jų yra visur
 
Sliekai gyvena visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą, nors, dėl klimato atšilimo vis didesniems jos plotams vasarą išsivaduojant nuo ledo dangos, ši informacija gali būti pasenusi. Skirtingų šaltinių duomenimis, pasaulyje suskaičiuojama apie 170 sliekų rūšių, Europoje – 35, Lietuvoje (žr. www.lt.wikipedia.org) – 15, bet į jų skirtumus nesigilinsime, aptarsime tik bendrybes. Visi yra tikri naktinėtojai, gyvenimą praleidžia po žeme rausdami urvus, į paviršių išlįsdami tik naktį ar po smarkaus lietaus, kad neuždustų. Ypač dideli sliekai gyvena Australijoje – net 2,5 m ilgio. Mūsiškiai kuklesni – 8–15 cm, rečiau 40 cm ilgio individai.
Sliekai gyvena apie 10 cm gylyje, bet nusistovėjus sausiems orams, prieš žiemą, gali įsirausti į 1,5 m ar dar giliau. Jų urvai – tai ilgi, siauri kanalai. Jie gale praplatėja – juk reikia kažkaip apsisukti, nusprendus grįžti. Sliekai yra hermafroditai. „Lytinė sistema išsidėsčiusi kūno priekyje, turi balnelį, kuris reikalingas dauginimuisi. Slinkdamas balnelis surenka kiaušialąstes ir spermatozoidus, išskiria baltymines medžiagas, iš kurių formuojasi kokonas, kuriuo minta embrionai. Kokonas nuslenka nuo slieko, ir jame vystosi nauji individai“, – rašoma www.lt.wikipedia.org.
 
Violeta Gražutienė
 
Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ rugpjūčio numeryje.

 

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius