• birželio 26 d., Trečiadienis

Nepageidaujami bityno svečiai – skruzdėlės

Daugelis bitininkų susiduria su skruzdėlėmis, nes jos kartais apsilanko aviliuose. Manau, kad šiomis nepageidaujamomis viešniomis nepatenkinti būna ir kai kurie sodininkai. Jie nesidžiaugia, kai pievelėje apsigyvena mažosios skruzdėlės arba sodo pakraštyje atsiranda miško skruzdėlių lizdas.

 

Skruzdėlių daroma žala

Kiek sužinojau domėdamasis, aviliuose lankosi sodinė ir rudoji miško skruzdėlės. Su mažomis sodinėmis skruzdėlėmis bitės dar gali sugyventi, tačiau didžiosios miško skruzdėlės gali padaryti labai daug žalos. Jos iš avilių neša medų, perus, kiaušinėlius, gali net nužudyti bites, kurios grįždamos su žiedadulkėmis nuo lakos nukrenta į žolę. Kartais skruzdėlės labai susilpnina bičių šeimas arba jas visai sunaikina.

Skruzdėlių įpročiai

Skruzdėlės maitinasi įvairiais vabzdžiais, vorais, sraigėmis, augalų ūgliais, vaisiais, sėklomis, amarų išskyromis (lipčiumi), nektaru ir pan. Jos labai mėgsta amarų išskyras, todėl pavasarį, kol šių vabzdžių dar nėra ir gamtoje trūksta maisto, dažnai užsuka į avilius. Skruzdėlės mėgsta lankytis tuose aviliuose, kurie stovi drėgnesnėse vietose, arba po žiemos, kai būna sudrėkusi šiltinamoji medžiaga, kamšos. Dažnai, išdžiūvus drėgmei, dingsta ir neprašytos viešnios. Tačiau kartais sodinės skruzdėlės apsigyvena senų avilių šiltinamojoje medžiagoje.

 

Kaip išprašyti įnamius

Norint išnaikinti skruzdėles, į avilius galima padėti augalų, kurių kvapą jos nelabai mėgsta. Efektyviausias būdas – išdžiovinti arba pakeisti šiltinamąją medžiagą. Bites perkėlus į laikiną arba kitą avilį, skruzdėles galima išdeginti lietlempe, tačiau reikia saugoti, kad neužsidegtų šiltinamoji medžiaga.

Skaičiau, kad skruzdėles išnaikinti pavyksta į avilį įdėjus 20 proc. karšto natrio druskos tirpalo, sumaišyto su cukrumo, tik reikia, kad prie jo negalėtų prieiti bitės. Abejoju, ar šis sumanymas geras. Juk avilyje gyvena bitės, o koriuose yra perų ir medaus.

Kovojant su skruzdėlėmis, pirmiausia reikėtų pasirūpinti, kad aviliai stovėtų sausoje vietoje. Būtina stengtis, kad šalia nebūtų skruzdėlynų ir kad aviliai nestovėtų ant skruzdėlių takų. Prielaktis neturėtų liesti žemės, o prie avilių – būti aukštos žolės. Jais skruzdėlės gali lengvai patekti į visų.

Skruzdėlės, kaip ir bitės, dauginasi padedant motinėlei, kuri įsikuria skruzdėlyne, po žeme, maždaug 1–1,5 m gylyje, todėl ją iš ten iškrapštyti sunku. Jei skruzdėlynas labai nepageidaujamas, jį sunaikinti galima užpylus karšto vandens. Aplink patariama pabarstyti džiovintų raudonėlių žiedų, sumaltų ir sumaišytų su sieros milteliais (1 : 2). Pabarsčius šio mišinio prie skruzdėlyno, gyventojos jį palieka.

Ant skruzdėlynų ar skruzdėlių takų galima užpilti ir cheminių priemonių. Parduotuvėse yra nemažai specialių preparatų. Pabėrus miltelių, skruzdėlės juos surenka ir susineša net nenujausdamos, kad šitaip nuodija visą skruzdėlyną.

Švelnesni kovos būdai

Jei visgi nutarėte susidraugauti su skruzdėlėmis ir nenorite naikinti skruzdėlynų, avilius pamėginkite apsaugoti vienu ar keliais kitų bičiulių išmėgintais būdais.

 

Bičiulių patikrinti būdai, apsaugantys avilius nuo skruzdėlių

* Avilių kojas įstatykite į skardines dėžutes, pripiltas tepalo. Po aviliais, virš pakojų, padėkite stiklo arba polietileno taip, kad jo kraštai būtų išsikišę.

* Apriškite avilių kojas keliais sluoksniais sulenkta polietileno plėvele – per jos kraštus skruzdėlės negalės perlipti.

* Ant avilių kojų užmaukite perpjautus plastikinius butelius. Per juos skruzdėlės taip pat neperlips.

* Prie avilių kojų gausiai pabarstykite pelenų, sodos, druskos. Tik žinokite, kad druska gali išdeginti žolę.

* Galima į avilius dėti arba prie jų auginti augalus, kurių nelabai mėgsta skruzdėlės ir kiti kenkėjai. Skruzdėlėms nepatinka daržinio builio, pelkinio gailio, darželinės rūtos kvapas. Jos taip pat nemėgsta vystančių šeivamedžio ūglių ir lapų, pomidorų ūglių.

* Prie avilių arba ant skruzdėlių takų galima priberti kavos tirščių, kurių kvapo skruzdėlės nepakenčia.

* Prie avilių galima pabarstyti maltų džiovintų česnakų miltelių. Tinka česnakų skiltelių padėti ir į vidų, tačiau kažkuris bičiulis man sakė, kad jų kvapą gali perimti medus.

* Prie avilių galima pabarstyti suodžių ir pelenų. Toks mišinys sugeria skruzdėlių skleidžiamus feromonus. Tik barstyti reikia didesnį plotą maždaug 40 cm pločio juostomis.

* Prie avilių galima papilti aliejaus arba juo ištepti tas vietas, pro kurias į vidų patenka skruzdėlės.

 

Vytautas Gaidelis


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 26, trečiadienis.
  • Saulė teka 04:44, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 00:35, leidžiasi 09:47.
  • Mėnulis Žuvyse 09:08, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 22 d.
  • Jaunutis (Jaunius), Paulius, Povilas, Viltautas, Viltautė, Virgilijus, Mingaudas, Mingauda
  • Tarptautinė diena prievartos aukoms paremti. Tarptautinė kovos su narkomanija diena.
  • Lapų diena. Galima laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles, ravėti, tręšti. Naikinkite pelėsius. Nerekomenduojama sėti, sodinti daržovių, gėlių, krauti šieno, nuimti derliaus, jo sandėliuoti ir konservuoti.
  • Auksinis dangus po saulėlydžio – bus geras oras.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius